Tag : загадување

Вести Регион

Србија со електрични и хибридни автобуси и автомобили ќе го намалува загадувањето

МИА Агенција
На состанокот на Работната група за заштита на воздухот во Србија, со која денес претседаваше премиерката Ана Брнабиќ, беше истакнато дека во Белград за седум...
Вести Македонија Утрински Брифинг

Петар Орданоски: „Екомонитор“- хипер систем за мерење на загадувањето

Слободен печат
Без точен попис на населението не можат да се креираат долгорочни политики во државата, без опширни податоци, не може да се бориме против загадувањето, на...
Вести Економија

Ковачевски: До 15 април ќе бидат испорачани и монтирани најголем дел од инвертерите

МИА
Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски очекува до крајот на грејната сезона да бидат исопрачни и монтирани најголем дел од инверторите во Битола, Кичево,...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин

Да­ли хи­руршки­те мас­ки мо­же да нѐ заш­ти­тат од ко­ро­на­ви­ру­сот и за­га­ду­ва­њето

Слободен Печат
Ед­на од нај­чес­ти­те глет­ки за вре­ме на се­ко­ја при­каз­на за ви­ру­си­те и за­га­ду­ва­ње­то на воз­ду­хот, се хи­руршки­те мас­ки на ли­ца­та на лу­ѓето. Во по­след­но вре­ме...
Здравје Магазин

Знаци што не смеете да ги игнорирате: Пет симптоми што му се припишуваат на загадениот воздух

Слободен печат
Загадениот воздух е тема што е сè позастапена, а лекарите апелираат да направиме сè што е потребно за да ги заштитиме дишните органи и да...
Вести Скопје Слајдер

Инспекторите на Град Скопје уловија палачи на кабли под скопското Кале (ВИДЕО)

Слободен печат
Град Скопје на Фејсбук ги информираше граѓаните дека нивните инспектори затекнале луѓе кои палат кабли на просторот под скопското Кале. „Тие го напуштија местото, но...
Вести Скопје Слајдер

Се укинуваат мерките за загадување на воздухот во Скопје од 12 часот

Слободен печат
Од денеска од 12 часот се укинуваат вонредните мерки меѓу кои и за бесплатниот јавен превоз и поскапиот паркинг, соопшти Град Скопје. Покрај ова, се...
Вести Македонија

Мерките за заштита од загаденост во Тетово престануваат да важат

Слободен печат
Во Тетово престануваат да важат мерките за заштита од загаденост на воздухот, бидејќи PM10 честичките се под дефинираниот праг, информираат од Владата. Согласно податоците од...
Вести Македонија

Во Скопје и Тетово во сила препораките и мерките за заштита од загадување

МИА Агенција
Стапуваат во сила препораките и мерките за справување со високите стапки на загадување на амбиенталниот воздух во Скопје и Тетово. Во согласност со препораките од...
Вести Македонија Слајдер

Стапуваат на сила препораките и мерките за загадување во Скопје и Тетово

Слободен печат
Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи, како што стои во...