19.8 C
Скопје

Одбојкарите по втор пат ќе играат на Европското првество

Одбојкарската репрезентација на Македонија во последниот натпревар од квалификацискиот турнир ја совлада фаворизираната Турција со 3:1 (25:19,21:25,25:23,25:18)во сетови и сигурно си обезбеди пласман на Европското првенство.

Тоа што го најавуваа изминатите денови, одбојкарите го исполнија и по втор пат ќе бидат дел од Европското првенство кое годинава ќе се игра во Полска, Чешка, Естонија и Финска.

EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Македонија без разлика што квалификациите се уште не се завршени, некои турнири не се започнати, но пласман на континенталниот собир освен првопласираните пласман на ЕП обезбедуваат и петте најдобро второпласирани селекции и одбојкарите се меѓу нив.
Македонија има подобар сет количник од Шпанија која веќе го заврши настапот, а ќе има подобар сет количник и од Австрија и сигурни ќе биде меѓу петте најдобри второпласирани репрезентации.

Првиот сет избраниците на селекторот Никола Матијашевиќ го одиграа фантастично, не дозволија да профункционира турскиот блок, и постојано имаа контрола на резултатот. Кон средината на сетот направија серија од 6:0 со која поведоа со 18:11 и практично ги решија дилемите во првиот сет. Блокот функционираше бескпрекорно, а за нападот противникот немаше решение.

EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Вториот сет започна со целосна доминација на Турците, поведоа со 0:3, а потоа и со 1:8, но потоа повторно се разиграа нашите одбојкари и поен по поен полека ја намалуваа предноста, највеќе благодарение на расположениот Љафтов. Токму благодарение на Љафтов се врати резултатската неизвеност во сетот и прво дојдовме до израмнување на 15:15, а потоа и на 16:16. Потоа се играше поен за поен се додека противникот не направи предност од два поени 18:20 и предноста ја задржа со крајот за триумф од 21:25.

Третиот сет помина во израмнета игра, најголемото водство за Турција изнесуваше 12:16, додека за нашата репрезентација тоа беше два поени и тоа најважните, оние последните за 25:23.

EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Откако дојдоа на сет со пласман на Европското првенство, одбојкарите во четвртиот сет одлично започнаа, дојдоа до 10:5 и водството не го испуштија до крајот и со 25:18 го освоија четвриот сет за конечен триумф над фаворитот Турција што значи пласман на Европското првенство.

 

Поврзани вести

Франција има една победа на ЕП, но и натаму е најголем фаворит за шампионската титула!

Слободен печат

Класика на „Вембли“: Ги дознавме сите осминафинални двојки на Европското првенство!

Слободен печат

ВИДЕО: Германија „преживеа“ во Минхен, Роналдо е синоним за рекорди!

Слободен печат

Клуб од шпанската „Ла Лига“ со интерес за Дарко Велковски!?

Слободен печат

Ја победија само Македонија – Украинците се најголемите „среќници“ на Евро 2020!

Слободен печат

ВИДЕО: Ѓоковиќ „гази“ и во двојки, крај за првите носители на турнирот во Мајорка!

Слободен печат

Остави Коментар