Новак, Рафа и Рожер не играат за пари, туку за приматот најдобар во историја

Шпанецот Пабло Андухар зборува за тоа колкава улога имаат парите во тенисот.

Големата тениска тројка, Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал и Рожер Федерер, не играат тенис поради пари, туку поради славата.

– Тенисерите не би требало да играат за пари, туку затоа што го сакаат овој спорт. Надал, Ѓоковиќ и Федерер не играат поради парите, туку се обидуваат да бидат најдобри во историјата. Сите играат бидејќи го сакаат тенисот, тоа е стил на живот – изјави 53. тенисер на АТП ранг листата.

Андухар смета дека победата повеќе се слави во тенисот отколку во популарните спортови како фудбал и кошарка.

– Кога тенисерот ќе победи не се чувствува иста како фудбалер или кошаркар. Победата е поважна во нашиот спорт бидејќи до неа доаѓаш сам и поради тоа си исполнет. Ние тенисерите немаме плати доколку нема турнири бидејќи живееме од овој спорт.

Прочитајте и...  „Супер Марио“ е пред уште една неуспешна приказна

Тенисерите кои не се во првите 100-150 на ранг листата трошат се што ќе заработат на турнирите. Тимскиот спорт не е толку скап, додека ние мора да се однесувае како шефови, да инвестираме пари и да плаќаме тренери. Да, може да се заработи многу во еден момент, но и трошоците се големи. Згора на тоа мора да плаќаме данок во државата во која е турнирот и во државата во која живееме. Исто така кога си повреден се сам плаќаш.

Прочитај повеќе

„Супер Марио“ е пред уште една неуспешна приказна

Слободен печат

Шалке непријатно изненаден во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Кулушевски: Сон е да се игра за Јувентус, заедно со Роналдо!

Слободен печат

АБА лигата без шампион, МЗТ повторно со „празни раце“

Слободен печат

НБА лигата нема да продолжи во јули!?

Слободен печат

Го одби Лацио, еве каде ќе игра синот на легендарниот Хаџи (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За плукање фудбалерите ги очекува суспензија од 12 натпревари!

Слободен печат

„Пантерска“ одбрана на Димитриевски, невидена радост на Алиоски! (ВИДЕО)

Слободен печат

Домашниот дрес на Манчестер јунајтед за следната сезона 2020/21 (ФОТО)

Слободен печат

Сикошек Пелко не е повеќе играч на Вардар

Слободен печат

Уште еден чекор поблиску до враќање на Премиер лигата, дозволени тренинзи без ограничувања

Слободен печат

Сер Алекс си направи „Олд трафорд“ додека беше во карантин

Слободен печат