Нов рекорд во Ф1: Сите четири гуми за 1.91 секунда! (ВИДЕО) - Слободен печат

Нов рекорд во Ф1: Сите четири гуми за 1.91 секунда! (ВИДЕО)

Иако во центарот на вниманието беше судирот меѓу Макс Верстапен и Себастијан Фетел, вистинските херои беа механичарите на Ред Бул.

Тие во 14 круг од трката поставија нов Ф1 рекорд, според времето кое нивниот болид го помина во боксот.

Тимот на Ред Бул успеал на болидот на Марк Верстапен да му ги промени сите четири гуми за рекордно брзо време од 1 секунда и 91 стотинки, со што го урнаа рекордот поставен пред неколку сезони.

Претходниот рекорд го имаше екипата на Вилијамс, кој својот возач Фелипе Маса во боксот го задржа 1,92 секунда, на трката во Баку во 2016 година.

Во генералниот пласман оваа сезона кај конструкторите, Ред Бул моментно се наоѓа на третата позиција со 191 бод, зад Мерцедес на првата позиција (407) и второпласираниот Ферари (243).

Прочитај повеќе

Ова е фер плеј: Намерно промаши празен гол откако виде повреден противник (ВИДЕО)

Слободен печат

Шаповалов не сака да ризикува: Доколку има чад, нема да играм во Мелбурн

Слободен печат

Ѓоковиќ на еден ден пред стартот на Австралија Опен остана без важен член од тимот

Слободен печат

Кикс на Интер, Милан со пресврт до бодовите (ВИДЕО)

Слободен печат

Хабиб нема да се бори со Мекгрегор за помалку од 100 милиони долари

Слободен печат

Толедо: Со нетрпение го очекувам дебито за Вардар

Слободен печат

Остави Коментар

11 − six =

Прочитај повеќе

Клоп направи многу, но никој не е како сер Алекс

Слободен печат

Исповед на српски кошаркарски репрезентативец: Хрват ме спасуваше од глад

Слободен печат

Германски експерт за допинг: Се сомневам во Надал

Слободен печат

Каква понуда за Хамилтон: 100 милиони долари за две години  

Слободен печат

Мекгрегор: Секоја будала која сака може да се бори со мене

Слободен печат

Во дербито на Западот, Леброн подобар од Харден и Вестбрук (ВИДЕО)

Слободен печат