Незгоден ривал за Металург во ЕХФ купот (ФОТО) - Слободен печат

Незгоден ривал за Металург во ЕХФ купот (ФОТО)

Денеска со ждрепка во Виена македонскиот ракометен клуб го доби противникот во последното трето квалификациско коло за пласман во групите на ЕХФ Купот.

Металург пред себе ќе има тешка задача, бидејќи за ривал го доби словенечкиот клуб на Горење Велење.

Првиот натпревар тимот од Автокоманда ќе го игра на гостински терен на 16/17 ноември во Словенија, а реваншот е една недела подоцна. Вкупно 16 победници ќе се најдат во групната фаза која ќе стартува на 8 февруари 2020 година.

Вчера официјално клубот го промовираше својот нов тренер, нашиот поранешен селектор и екс тренер на Вардар, Зоран Кастратовиќ.

Пласман во групната фаза во ЕХФ Купот ќе бараат уште тројца македонски репрезентативци, Кирил Лазаров со Нант, Филип Кузмановски со Магдебург и Борко Ристовски со Бенфика. Францускиот Нант за противник го доби норвешкиот Арендал, германскиот Магдебург против полскиот Забрзе, а португалската Бенфика ќе се соочи со Нексе од Хрватска.

Прочитај повеќе

Гостивар непријатно го изненади шампионот МЗТ Скопје

Слободен печат

Португалија е новата ракометна сензација во Европа

Слободен печат

Официјално: Ешли Јанг нов играч на Интер! (ФОТО)

Слободен печат

Ниту Барса, ниту Реал: Неочекувана одлука на Нејмар!

Слободен печат

Бомбашки напад на судија, откажани сите натпревари на Кипар! (ФОТО)

Слободен печат

Словенците „газат“ кон полуфинале, Бомбач го потопи Исланд!

Слободен печат

Остави Коментар

fourteen + 6 =

Прочитај повеќе

Јунајтед го потврди трансферот, Ешли Јанг слета во Милано! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Диви“ се врати во Македонија, потпиша за Пролет

Слободен печат

Мекинро: Се обложувам дека Ѓоковиќ ќе биде рекордер!

Слободен печат

Мухамед Али – кралот на рингот кој беше поголем од митот за себеси (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Германски ракометар заклучен во тоалет за време на натпревар

Слободен печат

Баерн подготвува чистка на лето, прв ќе лета Перишиќ

Слободен печат