Несреќа во ковид болницата во Индија: Загинаа 22 пациенти

epa08922142 A patient arrives at a hospital in London, Britain, 06 January 2021. Britain's national health service (NHS) is coming under sever pressure as Covid-19 hospital admissions continue to rise across the UK. EPA-EFE/ANDY RAIN

Најмалку 22 пациенти починаа денес во јавна болница во индиската држава Махараштра кога имаше недостиг на медицински кислород предизвикан од истекување од резервоар, изјави владин претставник.

„Резервоарот за кислород протекуваше при полнење, што предизвика смрт на 22 пациенти во болницата Ковид“, изјави Сурај Мандари, официјален претставник во областа Нашик во Махараштра, за Ројтерс.

Индија веќе неколку дена руши црни рекорди во бројот на новоинфицирани со вирусот „ковид-19“, а вкупниот број на регистрирани случаи надмина 15 милиони.

Видео на денот