Нешто ново, вака ќе изгледаат болидите во Ф1 во 2021 година (ВИДЕО) - Слободен печат

Нешто ново, вака ќе изгледаат болидите во Ф1 во 2021 година (ВИДЕО)

За време на летната пауза, Формула 1 одлучи да се позанимава со развојот и дизајнот на болидот во иднина. Конкретно, Формула 1 ги објави првите фотографии и видео записи од тестирањето на болидот за сезоната 2021. Ф1 направи тестирања во воздушен тунел, а резултатите ќе го поделат со сите екипи за да знаат какви промени ги очекуваат за две години.

Се очекува дека страничното крило на болидите да остане, но ќе има промени во предното крило какои на визуелен така и на функционален план.

– Тестовите што ги извршуваме се малку поразлични од оние на тимовите. Ние сме заинтересирани за тоа како реагира болидот, додека тимовите се борат да извлечат максимум од болидот. Во воздушниот тунел, ние користиме напредни техники кои обично не ги користат тимовите – изјави техничкиот директор на Ф1, Пет Симондс.

Прочитај повеќе

Победничко деби на Кике Сетиен на клупата на Барса (ВИДЕО)

Слободен печат

Роналдо и донесе триумф на „старата дама“ над Парма (ВИДЕО)

Слободен печат

Животниот пат на Конор Мекгрегор: Од водоинсталатер до мултимионер и планетарна ѕвезда

Слободен печат

Федерер си игра криенка со својот тим во Мелбурн (ВИДЕО)

Слободен печат

Петти гол за Пандев сезонава, недоволен за триумф над Рома (ВИДЕО)

Слободен печат

Скандинавското дерби и припадна на Норвешка

Слободен печат

Остави Коментар

9 + twenty =

Прочитај повеќе

Ливерпул маршира кон титулата, падна и Јунајтед

Слободен печат

Ова е фер плеј: Намерно промаши празен гол откако виде повреден противник (ВИДЕО)

Слободен печат

Шаповалов не сака да ризикува: Доколку има чад, нема да играм во Мелбурн

Слободен печат

Ѓоковиќ на еден ден пред стартот на Австралија Опен остана без важен член од тимот

Слободен печат

Кикс на Интер, Милан со пресврт до бодовите (ВИДЕО)

Слободен печат

Хабиб нема да се бори со Мекгрегор за помалку од 100 милиони долари

Слободен печат