20.8 C
Скопје

Некоја нова Македонија, совладан светскиот шампион на селекторското деби на Лазаров

Ракометната репрезентација на Македонија новата страница во историјата ја започна со голема победа над актуелниот светски шампион Данска со 33:29 во рамки на квалификациите за пласман на ЕП 2022.

Капитенот Кирил Лазаров не можеше да посака подобро деби на селекторската функција против светскиот шампион кој буквално беше надигран во секој сегмент од играта, а притоа се виде новото лице на репрезентацијата.

1EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Повратникот Филип Миркуловски кој по три години повторно го облече репрезентативниот дрес, ја врати борбеноста и пожртвуваноста во репрезентацијата, одбраната успеа целосно да ги запре Данците предводени од Микел Хансен, додека во нападот видлива е „раката“ на Лазаров и новиот стручен штаб . Течна игра, разновидност во акциите, но и одличен настап на ракометарите кои треба да бидат идни носители на репрезентацијата, Филип Талески и Филип Кузмановски.
Со оваа победа, Македонија направи голем исчекор во пласманот на Европското првенство, ракометарите моментно се први на табелата со максимален учинок од три победи во три натпревари.

EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Ракометарите одлично го започнаа натпреварот, првиот гол во ерата на Кирил Лазаров како селектор го постигна Филип Талески . Македонија во четвртата минута веќе имаше предност од 4:2 со двата гола на Талески и Манасков.
Актуелниот светски шампион постојано ја бркаше предноста на Македонија, успеа да израмни на 7:7, но тоа беше се што успеаја да направат Данците.
Во 17. минута со два брзи гола, од кои вториот беше на Лазаров, Македонија повторно имаше предност од два гола (9:7). Три минути подоцна Филип Талески го совлада Ландин по што Македонија за прв пат има водство и од четири гола (12:8) и предноста ја задржа до крајот на полувремето (17:13). Во првиот дел блескаше и Никола Митревски кој имаше девет одбрани, а во нападот блескаше Филип Талески со пет постигнати гола.

EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Одличната игра на ракометарите продолжи и во второто полувреме, во одбраната фантастичен беше Никола Митревски, додека играта во нападот доби нова ширина и димензија под палката на селекторот Лазаров. Одличната игра на двата дела од теренот донесе предност од осум гола во 44. минута откако Гоце Георгиевски постигна гол за 25:17.

EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Данците успеаја да се соземат од шокот кој им го приредија избраниците на Лазаров и постигнаа три гола со кои намалија на 25:20.
Македонија возврати со два брзи гола на Лазаров и Кузмановски со кој повторно дојде до предност од седум гола и водството го задржи до крајот за голема победа од 33:29.
Никола Митревски блескаше на голот со 13 одбрани, а во нападот Манасков, Талески и Кузмановски постигнаа по пет гола, а повратникот Миркуловски даде три, додека селекторот и капитен даде четири гола. Кај Данска, Микел Хансен постигна 11 гола.

Поврзани вести

ВИДЕО: Не издржаа, се истепаа англиските и шкотските фанови

Слободен печат

Храбрата Шкотска и зеде бод на Англија

Слободен печат

Хрватите очајни: Спори сме, не заслуживме повеќе од реми

Слободен печат

Ѓоковиќ го продаде станот во Мајами за шест милиони долари

Слободен печат

ФОТО: Фудбалерите го „сефтосаа“ теренот на „Јохан Кројф“ арената

Слободен печат

Навивачите на Парма не му простуваат на Буфон: Си замина како платеник, сега не може да се вратиш како херој

Слободен печат

Остави Коментар