Tag : квалификации за еп 2022

Кошарка Спорт

Селекторот Тодоров ги одреди кошаркарите кои ќе играат во Талин

Слободен печат
Селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Александар Тодоров ги избра 12. играчи со кои ќе настапи во „меурот“ во Талин, Естонија во квалификациите за ЕП....
Кошарка Спорт

Младеновски: Со двоцифрена победа над Естонија шансите за пласман на ЕП се зголемуваат

Слободен печат
Кошаркарот на Работнички, Љубомир Младеновски е еден од оние играчи кои се наоѓаат на списокот на селекторот Александар Тодоров, а се наоѓа во  натпреварувачки ритам....
Кошарка Спорт

Кошаркарите од утре ги започнуваат подготовките за „меурот“ во Естонија

Слободен печат
Машката сениорска репрезентација на Македонија утре ќе ги започне мини-подготовките за ноемврискиот ФИБА прозорец, и натпреварите на турнирот кои ќе се играат во „меурот“ во...
Кошарка Спорт

Вајли: Воопшто не се двоумев да кажам „ДА“, на Македонија“

Слободен печат
Процедурата за неговото добивање македонско државјанство дефинитивно е завршена на време, и тој е веќе регистриран во канцеларијата на ФИБА. – Во оваа прилика сакам...
Ракомет Спорт

Убедлив старт на ракометарите во новите квалификации

Зоран Спасоски
Ракометната репрезентација на Македонија со убедлив триумф од 33:24 над Финска ги отворија квалификациите за Европското првенство 2022 година. Дилеми околу победата немаше, единствена непознаница...
Ракомет Спорт

Брестовац го објави поширокиот список на ракометари за стартот на новиот квалификациски циклус

Слободен печат
Селекторот на ракометната репрезентација, Данило Брестовац, го објави поширокиот список на кој се најдоа 35 ракометари кои ќе бидат во комбинација за стартот од новите...
Ракомет Спорт

Брестовац: Групата не е ниту лесна, ниту најтешка

Слободен печат
Македонија во квалификациите за ЕП 2022 заедно со Данска, Швајцарија и Финска ќе се бори за освојување на првите две места во групата 7, а...
Ракомет Спорт

Ракометарите ги дознаа противниците за ЕП 2022, група по мерка за Македонија

Слободен печат
Македонската ракометна репрезентација заедно со селекциите на Данска, Швајцарија и Финска ќе се бори за освојување на првите две места во групата 7 кои носат...