16 C
Скопје

Tag : квалификации за еп 2022

Кошарка Спорт

Трајковски: Ќе им помагам на овие млади играчи се додека ме држат нозете

Слободен печат
Бојан Трајковски беше едeн од најдобрите начи кошаркари на натпреварот со Естонија, постигна 21 поен, а имаше и шест скокови, но за жал Македонија не...
Кошарка Спорт

Пирова победа на кошаркарите, Естонија ќе игра на Евробаскет

Слободен печат
Кошаркарската репрезентација на Македонија не успеа да обезбеди пласман на Европското првенство 2022 година откако во одлучувачкиот натпревар на квалификацискиот турнир во Перм, ја совлада...
Кошарка Спорт

Квалификации за ЕП: Натпревар на одлука за кошаркарите

Слободен печат
Кошаркарската репрезентација на Македонија денеска (15 ч.) против Естонија го игра најважниот натпревар во последните неколку години. Влогот од денешната средба на квалификацискиот турнир во...
Кошарка Спорт

Русија одигра за Македонија, ја совлада Естонија и ни ги продолжи надежите за Евробаскет

Слободен печат
Македонската кошаркарска репрезентација останува во трката за пласман на Европското првенство 2022 година, откако денеска прво ја совлада Италија со 87:78, а потоа и Русија...
Кошарка Спорт

Пеколен ритам за кошаркарите, за шест дена ќе играат четири натпревари во квалификациите за ЕП 2022

Слободен печат
Кошаркарската репрезентација на Македонија ја очекуваат пеколку шест дена во „меурот“ во Перм идниот февруари кога ќе се играат последните натпревари од квалификациите за пласман...
Кошарка Спорт

Следниот квалификациски „меур“ за кошаркарите ќе биде во Русија

Слободен печат
ФИБА Европа одлучи вториот квалификациски турнир за групата „Б“ за пласман на ЕП 2022 година, да се игра во Перм, Русија. Според одлуката на Бордот...
Кошарка Спорт

Изненадување: Србија поразена од репрезентација која 65 години не играла на Евробаскет, Русија ја прегази Естонија

Слободен печат
Кошаркарската репрезентација на Србија доживеа шокантен пораз од Швајцарија со 92:90 во квалификациите за ЕП 2022 година. За тоа колку е големо изненадувањето со поразот...
Кошарка Спорт

Одложен натпреварот Македонија – Италија

Слободен печат
Натпреварот помеѓу репрезентациите на Македонија и на Италија кој требаше да стартува денеска, од 15. часот, а е дел од „Б“ квалификациската група за пласман...
Кошарка Спорт

Кошаркарите без калкулации против Италија

Слободен печат
Кошаркарската репрезентација на Македонија денеска од 15. часот во „меурот“ во Талин, ќе игра против Италија во квалификациите за пласман на Европското првенство 2022 година....
Кошарка Спорт

Сензација во квалификациите, анонимусите од Данска ја совладаа Литванија, Црна Гора на победа од Евробаскет

Слободен печат
Литванците не настапија со најдобрите кошаркари поради натпреварите во Евролигата, но сепак играа со респектабилен тим и во поголем дел на наптреварот беа во водство,...