20.8 C
Скопје

Македонија со Лазаров во составот против Финска

Ракометната репрезентација на Македонија денеска (17 часот) во Рихимаки против Финска го игра претпоследниот натпревар од квалификациите за ЕП 2022 година. Ракометарите веќе го обезбедија пласманот на Европското првенство, но во екот на квалификациите на селекторското столче седна капитенот Кирил Лазаров.

Лазаров на новата функција дебитираше на најдобар можен начин, со победа над актуелниот светски шампион Данска со што беше заверен пласманот на ЕП.
Во последните два натпревари од квалификациите против Финска и Швајцарија, Лазаров ќе ги искористи за главната цел, да се направи една респектабилна македонска репрезентација која во наредните 10-тина години треба да биде редовен учесник на големите натпреварувања како што тоа беше случај и досега.

– Имаме голема љубов, желба и ентузијазам да работиме и да создадеме нешто ново, некој нов „производ“. Ќе ги сфатиме максимално сериозно натпреварите против Финска и Швајцарија. Имаме конкретна, јасна слика за Финците, во каков состав и со што би можеле да изненадат. Помалку или повеќе сме подготвени за тој меч, затоа што фативме рутина на функционирање на овој систем. Ние сме ракометна нација, клупско и национално, и така и ќе се поставиме. Секој треба да си преземе одговорност, јас како селектор, играчите индивидуално и не треба во ниту еден момент да се посомневаме дека Финска треба да ни направи проблем, треба почит спрема нив и нивниот ракомет, и своите вложувања, но ние одиме на победа – вели Лазаров.

Лазаров одлучи на денешниот натпревар тој и неговиот помошник Филип Миркуловски, да бидат дел од ракометарите кои ќе настапат на денешниот натпревар,

Поврзани вести

ВИДЕО: Не издржаа, се истепаа англиските и шкотските фанови

Слободен печат

Храбрата Шкотска и зеде бод на Англија

Слободен печат

Хрватите очајни: Спори сме, не заслуживме повеќе од реми

Слободен печат

Ѓоковиќ го продаде станот во Мајами за шест милиони долари

Слободен печат

ФОТО: Фудбалерите го „сефтосаа“ теренот на „Јохан Кројф“ арената

Слободен печат

Навивачите на Парма не му простуваат на Буфон: Си замина како платеник, сега не може да се вратиш како херој

Слободен печат

Остави Коментар