20.8 C
Скопје

Tag : ракометна репрезентација на данска

Ракомет Спорт

Екс-Ју група за Македонија: Словенија, Црна Гора и светскиот шампион, предизвик за Лазаров и ракометарите

Слободен печат
Ракометната репрезентација на Македонија денеска ги доби противниците за претстојното Европско првенство кое во јануари идната година ќе се одржи во Унгарија и Словачка. Ракометарите...
Ракомет Спорт

Данскиот селектор не знае што го снајде во Скопје

Слободен печат
Селекторот на Данска, Николај Јакобсен не можеше да верува дека неговата репрезентација која е актуелен светски шампион, вечера беше комплетно надиграна од Македонија. Ракометарите предводени...
Ракомет Спорт

Некоја нова Македонија, совладан светскиот шампион на селекторското деби на Лазаров

Зоран Спасоски
Ракометната репрезентација на Македонија новата страница во историјата ја започна со голема победа над актуелниот светски шампион Данска со 33:29 во рамки на квалификациите за...
Ракомет Спорт

СП Египет: Скандинавско финале, нова драма со среќен крај за Данска

Слободен печат
Ракометната репрезентација на Данска е вториот финалист на Мундијалот во Египет откако во драматичен финиш ја совлада Шпанија со 35:33. Данците кои се наоѓаат на...
Ракомет Спорт

СП Египет: Светскиот и европскиот шампион во меѓусебна борба за финале

Слободен печат
Денеска се играат двата полуфинални натпревари на Светсткото првенство во ракомет, а во кое пласман во големото финале ќе бараат четири европски репрезентации. Во првото...
Ракомет Спорт

Данска е прв полуфиналист, лудата ракометната војна решена во пенал рулетот

Слободен печат
Репрезентацијата на Данска обезбеди пласман во полуфиналето на Светското првенство во Египет, откако во неверојатен натпревар го победи домаќинот со 39:38 и тоа по подобро...
Ракомет Спорт

СП Египет: Рутински победи на Данска и Унгарија

Слободен печат
Иако во минатото знаеше да има проблеми против Бахреин, селекцијата на Данска на стартот од Мундијалот лесно и убедливо дојде до победата од 34:20. Неизвесноста...
Ракомет Спорт

Прв позитивен случај на Мундијалот во Египет

Слободен печат
Данскиот репрезентативец Емил Јакобсен е позитивен на коронавирус, објави Светската ракометна федерација (ИХФ). Според здравствените протоколи, Јакобсен заедно со неговиот цимер во хотелската соба се...
Ракомет Спорт

Ракометарките на Хрватска преку Данска дојдоа до бронзен медал

Слободен печат
Женската ракометна репрезентација на Хрватска денеска го комплетира подвигот на Европското првенство кое се игра во Данска откако во натпреварот за третото место го совладаа...