Не верувате во маски? Ова видео ќе ви покаже зошто се важни!

Науката е едногласна – носењето маски е наједноставниот начин за успорување на ширењето на заразата од новиот вирус. Не е тешко да се сфати зошто, но некои се уште се скептични па на Јутјуб се појави видео кое на јасен начин објаснува што треба се да знаете за маските.

Вирусите се можеби тешки за разбирање бидејќи не можат да се видат со голо око, но со помош на Шлиерен-фотографијата, екипата која стои позади каналот It’s Okay To Be Smart успеала убаво да прикажи се ѝ да му се приближи на поединецот.

Со помош на оваа фотографија и „slow-motion“ откриле како изгледа кашлањето со маска и без неа. Разликата е јасно видлива. Кога не носите маска, со секое издижување правите масивен облак потенцијално полн со вируси кои во воздухот патуваат побрзо отколку што мислите.

Прочитајте и...  Неуништливата Меги, била прва фотографка на воените фронтови, прва фотографка на „Лајф“ и прв фотограф во светот примен во Советскиот Сојуз

Маската прави две работи. Прво ги задржува капките кои излегуваат од вашата уста и нос кога кашлате, кивате, зборувате или дишете, а друго, ги успорува оние капки кои сепак успеваат да ја заобиколат ткаенината. Тоа значи дека е помала веројатноста од зараза за луѓето околу вас.

Маските се делотворни, а ова видео ќе ви покаже зошто:

Прочитај повеќе

На фустанот и се оцртаа сите коски од телото – Кендал Џенер со загрижувачки изглед, сите се прашуваат дали е болна (ФОТО)

Слободен печат

Здрави и корисни – Грицкајте семки доколку не можете да спиете

Слободен печат

Секси хороскоп: Овенот не знае за предиграта, Бикот е секогаш подготвен за секс

Слободен печат

Јапонската актерка од хорор филмот „Ring“ пронајдена мртва во домот

Слободен печат

Верувал дека душите на мртви Индијанци влегле во него, бил голем заводник, требал да стане филмаџија, но судбина му била музичката сцена!

Слободен печат

Деми Мур се уште влече трауми од „валканите нешта“ на кои ја принудувал поранешниот сопруг Ештон Кучер

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Неуништливата Меги, била прва фотографка на воените фронтови, прва фотографка на „Лајф“ и прв фотограф во светот примен во Советскиот Сојуз

Слободен печат

Здрави и убави – Четири состојки што го отстрануваат целулитот

Слободен печат

Холивудскиот заводник сака само една жена 19 години: Кога таа ќе ме погледне ми се затресуваат колената

Слободен печат

Ким Кардашијан е најлошата сестра на светот, објавила ретро фотографија на која само таа изгледа добро (ФОТО)

Слободен печат

Сè што треба да знаете за популарната и суперефикасна Кето диета пред да почнете да ја држите!

Слободен печат

Најлудото интервју во 2020: Српскиот актер Андрија водеше „сериозна дебата“ со свињи (ВИДЕО)

Слободен печат