Не нанесувате хидратантна крема редовно? Еве што ќе и се случи на вашата кожа!

Дали и вие сте една од оние личности кои немаат навика да користат различни креми и лосиони наменети за нега на кожата? Можеби не сте го знаеле ова досега, но има големи шанси на овој начин да си правите голема штета. Погледнете што се случува доколку телото не ја добива потребната количина влажност.

Дерматолозите постојано предупредуваат дека на кожата едноставно и е потребен некаков вид освежувач. Таа е најголемиот човечки орган, а сигурно веќе добро знаете дека на сите органи им е потребна вода. Тоа е клучната причина зошто е важно да ја одржувате хидрирана кожата однатре, како и однадвор.

Неколку денови без хидрирање на кожата

Вие нема да забележите драстични промени, но ќе почнете да чувствувате дека кожата ви станува сува, затегната, како и дека добива поинаква нијанса и сјај. Тоа е знак дека таа полека почнала да ја губи водата од себе. Лосионите и кремите не само што ѝ додаваат влажност, туку и ја задржуваат водата која веќе се наоѓа во кожата.

Прочитајте и...  Канје Вест ќе го плати школувањето на ќерката на Џорџ Флојд

Месец дена без хидрирање на кожата

Вие ќе почнете да забележувате различни видови штета. На површината на кожата ѝ недостасува толку многу вода, што таа ќе престане да ја прави својата примарна функција – а тоа е заштита од надворешните дразби. Исто така ќе можете на неа да забележите и процеси на воспалување, како црвенило и надуеност.

Година дена без хидрирање на кожата

Година дена без соодветно хидрирање целосно ја смалува еластичноста на кожата, па токму затоа и почнуваат да се појавуваат привремени бори. Кожата станува опуштена, уморна и исклучително иритирана. Поголемиот дел од оваа штета не може да се врати по природен пат, па токму затоа и можеби би ви требале лекарски интервенции со цел да ја спасите.

Прочитајте и...  После смртта на саканиот Курт Кобејн пејачката Кортни Лав потполно се промени: Дури и во шестата деценија трпи последици! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Две години ги избегнуваше медиумите поради уништеното лице: Познатата актерка е свесна дека претерала со операциите! (ФОТО)

Слободен печат

Гореше стан на вториот кат, три храбри момчиња се искачија и го спасија старецот од сигурна смрт (ВИДЕО)

Слободен печат

Ќерката на познатата ѕвезда од „Беверли Хилс“ е вистинска убавица – Има 18 години и неодоливо потсетува на мајка и! (ФОТО)

Слободен печат

НЕ НИ ПРОБУВАЈТЕ: Жените во овие три хороскопски знаци не можете да ги надмудрите

Слободен печат

Том Круз поради „Невозможна мисија“ гради „Корона-фри“ село: Луѓето на снимање ќе влегуваат преку „балони“

Слободен печат

Направете си комплетен пилинг барем еднаш неделно – Најдобрите домашни пилинзи за вашето тело (РЕЦЕПТИ)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најплатената славна личност за 2020 – Заработила многу повеќе од Роналдо, Федерер и Меси заедно (ФОТО)

Слободен печат

Како да го проверите квалитетот на прашокот за перење кој го користите?

Слободен печат

Колку се богати жените околу Трамп? Пари од моделинг, брендови и разводи – МНОГУ! (ФОТО)

Слободен печат

Многу важни правила за среќно семејство – Внесете благосостојба и љубов во домот уште денес!

Слободен печат

Канје Вест ќе го плати школувањето на ќерката на Џорџ Флојд

Слободен печат

Не поставувајте сами дијагноза – Еден од најголемите митови за високиот притисок

Слободен печат