Натпреварувачите во лежење во Црна Гора лежат повеќе од еден месец: Не им се станува поради цената на горивото

Фото: Фејсбук/ Агенција Анадолија

Во Црна Гора повеќе од еден месец трае натпреварот во лежење, а натпреварувачите се потенцијални кандидати за влез во Гинисовата книга на рекорди.

Натпреварот се одржува во селото Брезна, недалеку од Никшиќ во Црна Гора, а од 21 натпреварувач, колку што имаше на почетокот, останаа само пет херои.

Тројца мажи и две девојки се борат за титулата „најголем лежач“ и награда од 1.000 евра, а никој не сака да се откаже сега кога победата е толку блиску, пишува „24седам.рс“.

– Ова е навистина без преседан. Сите рекорди се соборени одамна. Секој од овие пет натпреварувачи е заслужен за тоа. Никој не сака да се откаже сега, ова е многу повеќе од натпревар во лежење, ова е вистинска психолошка игра. Се трудиме навистина да им обезбедиме најдобри услови. Им носиме храна и пијалоци, има и лекари кои се грижат за нивното здравје – изјави Миќо Благојевиќ, идејниот творец на натпреварот.

Цел свет слушна за лежачите во Брезна, бидејќи бројни регионални и светски медиуми го пренесоа најбизарното натпреварување во Европа.

– Се почна како шега со предрасудите дека Црногорците се мрзливи и сакаат да лежат, а еве сега натпревар за кој зборува целиот свет. Оваа година има бројни анегдоти кои долго ќе се прераскажуваат – вели Благојевиќ.

– Еден наш учесник дури и ослабе неколку килограми иако јадеше и лежеше. Таткото на едно девојче ѝ донел нов автомобил пред влезот во етничкото село за да стане да го види и да го заврши натпреварот, но таа сепак реши да не се откаже. Горивото поскапе, подобро е да остане да лежи – додава низ смеа Благојевиќ.

Црногорците се навистина „мрзливи“: Сè уште трае натпреварот во лежење, веќе 13 дена

Во Црна Гора се одржува натпревар во лежење: Ќе се излежуваат за награда од 1.000 евра

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот