-1 C
Скопје

Наполи нема дозвола да го менува името на стадионот во Диего Марадона!?

Таквиот одговор од водечките луѓе може да предизвика гнев не само кај граѓаните на Неапол, туку и на цела Италија.

Неколку часа по веста за смртта на легендарниот Диего Армандо Марадона, луѓето во Наполи најавија промена на името на стадионот „Сан Паоло“ во негова чест.

Но, законот застана на патот помеѓу желбата на луѓето во Наполи и реализацијата на феноменалната идеја. Иако, во Неапол постои голема желба, предводена од градоначалникот Луиџи де Маџистрис, од друга страна, постојат административни пречки кои не можат да се надминат.

Законот во Италија го пропишува правилото дека објектот може да биде именуван по некоја личност само 10 години по неговата смрт, што значи дека стадионот во Наполи не би бил именуван како „Диего Марадона“ до 2030 година.

Прочитајте и...  Ристовски: Да извлечеме што е можно повеќе бодови во ЛШ и СЕХА

Таквата пречка може да предизвика гнев, особено кај навивачите на Наполи, и може да создаде вистински хаос на улиците. Затоа, оваа регулатива се очекува најверојатно да биде надмината и ќе се направи исклучок сегашниот стадион да го носи името на легендата на светскиот фудбал.

Градоначалникот на Неапол: Официјално, Стадион „Диего Армандо Марадона“!

Поврзани вести

Футсал: Босанците сакаат победа против Македонија

Слободен печат

Сензација на „Олд трафорд“, фенерџијата го сруши Јунајтед

Слободен печат

ВИДЕО: Јувентус си обезбеди полуфинална пресметка со Интер во италијанскиот Куп

Слободен печат

Европскиот и светскиот првак ќе играат меѓу себе, Франција по продолжението во полуфинале

Слободен печат

Реми на Тухел на дебито на клупата на Челси

Слободен печат

Озил ги фрли Турците во транс: Никогаш повеќе Бундеслига, никогаш повеќе Германија

Слободен печат

Остави Коментар