Намирници што имаат моќ да ви ги „избришат“ брчките

Иако кај секој човек гените имаат значителна улога кога станува збор за процесот на стареење, сепак за појавата на брчки исто така многу влијае и начинот на живот и типот на храната што се јаде. Токму затоа, освен што стресот треба да биде сведен на минимум, а физичката активност да биде секојдневие на секој човек, без разлика на која возрасна група ѝ припаѓа, многу важно е да се внимава и каква храна се јаде и тоа на дневна основа.
Според нутриционистите, постојат неколку видови овошје и зеленчук, кои доколку редовно се јадат, помагаат во намалувањето на брчките и спречуваат опуштањето на кожата.

Црвени пиперки

Црвените пиперки се полни со антиоксиданти, кои се незаменливи кога станува збор за борбата против стареењето. Покрај високата содржина на витамин Ц, кој е добар за произведување колаген, црвените пиперки содржат силни антиоксиданти што се нарекуваат каротеноиди. Каротеноидите се пигменти што ја даваат црвената, жолтата и портокаловата боја кај повеќето овошје и зеленчук. Тие имаат антивоспалителни својства и можат да помогнат во заштита на кожата од горење при сончање, загадување и токсини од животната средина.

Прочитајте и...  Старее ли оваа жена? Погледнете ја водителката Снеже Велков пред 10 години и сега - разлика нема! (ФОТО)

Спанаќ

Спанаќот пак е одличен избор за хидрирање и е полн со антиоксиданти, кои помагаат во оксидацијата на целото тело. Тој е богат и со витамините А, Ц, Е и К, како и со магнезиум и железо. Во спанаќот е содржано и високо ниво на витамин Ц, кој го зголемува производството на колагенот. Витаминот А ја одржува косата силна и сјајна, додека витаминот К има антиинфламаторни својства.

Протеини

Протеините односно храната што содржат протеини е одличен сојузник во борбата против појавата на брчки. Токму затоа се препорачува да се јаде дневно најмалку 150 грама храна богата со протеини. Ги има во пилешкото и во мисиркиното месо, во јајцата, мешункастите плодови и во сирењето со малку маснотии.

Прочитајте и...  Бочели: Целото мое семејство имаше коронавирус, тоа беше ужасно - ние имавме среќа!

Интегрални жита

Важна улога во процесот на стареење игра варењето на храната. Затоа се препорачува што повеќе храна што содржи влакна, кои помагаат да се подобри дигестијата. Меѓу овие производи се лебот од интегралното брашно, кафеавиот ориз, оревите, семките како и гравот. Растителните влакна дополнително го намалуваат и нивото на холестерол и го враќаат нормалното ниво на шеќер во крвта.

Мед и топла вода

Profimedia

Медот е една од најздравите намирници што ни ги дала природата. Токму тој во комбинација со млака вода го регенерира целото тело и го намалува процесот на стареење на кожата и на внатрешните органи.
Вкусниот пијалак се пие рано наутро и е одлична замена за кафе и го буди организмот, а потребни се само 7 минути за да се прими целосно.
За да го подготвите, додајте една супена лажица мед во чаша млака вода и пијте го ова секое утро. Медот е особено полезна храна, ако е оригинален. За подобри резултати можете да додадете сок од еден лимон и малку цимет.

Прочитајте и...  Се избричил првпат по 10 години, неговата сопруга шокирана! (ВИДЕО)

Освен што го намалува процесот на стареење, овој напиток има и други позитивни дејства врз организмот:
– Успешно ја намалува состојбата на „мрзливи црева“.
– Го зајакнува имунолошкиот систем и е одличен во борбата со бронхитис.
– Го ослободува телото од отровите.
– Ја подобрува работата на дебелото црево и ги уништува микроорганизмите.

Прочитај повеќе

Се сеќавате на Алка Вуица? Жареше и палеше на југословенската сцена, па ја снема – денеска нема да ја препознаете! (ФОТО)

Васко Спасоски

Викторија Бекам после 10 години се насмеа: Нејзиниот син објави слика на која сите гледаат во нејзините заби! (ФОТО)

Слободен Печат

Златни бјути трикови од кујната: Еве како веднаш да ја поправите беживотната и испукана коса!

Слободен печат

Тони Брекстон објави селфи, луѓето не можат да поверуваат како изгледа во бикини на 52 години (ФОТО)

Слободен печат

Трик од искусните: Како да ја сочувате свежината на лебот

Слободен печат

Теорија на заговор: Хари не е таткото на детето на Меган?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Авторката на „Хари Потер“ објави нова бесплатна онлајн книга за децата во карантин

Слободен печат

Одлична идеја за денешниот ручек – Пилешко во сос од павлака (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Бочели: Целото мое семејство имаше коронавирус, тоа беше ужасно – ние имавме среќа!

Слободен печат

Се избричил првпат по 10 години, неговата сопруга шокирана! (ВИДЕО)

Слободен печат

Маја, Адријана, Билјана и Весна, жени со јасна визија  

Ј.К.Д

Едноставен трик со кој јагодите нема да ви скапуваат

Слободен печат