Најстрашниот хорор на сите времиња: Ова е филмот кој најмногу го крева пулсот кај гледачите

„Hereditary“ е најстрашниот хорор филм на сите времиња, судејќи според мерењето на бројот на отчукувања на срцето на гледачите во текот на гледањето на ваквите видови филмови.

Експертите за мерење од платформата „GIGACalculator“ пресметале кои филмови најмногу го зголемуваат бројот на отчукувања на срцето кај гледачите, а на првото место се нашол хорор филмот од 2018-та година, кој многумина и многу порано го нарекоа еден од најстрашните на сите времиња.

На 150 луѓе им беа дадени низа хорор филмови кои мораа да ги гледаат за прв пат, носејќи бројач на срцето за да го следи нивниот пулс. Филмовите што им беа прикажани беа избрани по истражувањето спроведено над 2.500 луѓе, кои ги именуваа според нив 10-те најстрашни хорор филмови на сите времиња.

Прочитајте и...  Дневен хороскоп за 27 ноември: Љубовниот живот ви е во подем - ќе добивате само комплименти

Најстрашниот филм се покажа дека е „Hereditary“, при чие гледање срцевиот ритам на оние што го гледале во просек бил 115 – значителен скок од просек од 60-100 отчукувања во минута.

На следната листа можете да ги видите најстрашните 10 филмови според ова истражување.

– Постојат низа причини зошто уживаме да гледаме хорор филм. Прво, тоа е форма на забава. Нашата желба да бараме сензации и да избегнеме досада нè вовлекува во вид на филм каде што може да се случи нешто морничаво во секој момент – вели психологот Ли Чемберс.

– Тука е и разбирањето за границите на сопствените емоции, во удобноста на сопствениот дом или кино. Можеби сте преплашени, но сепак безбедни. Можете дури и да се скриете зад каучот ако е премногу страшно. Ова активирање на емоционалната регулација е моќно и ни овозможува да ги тестираме стравот и вознемиреноста во контролирана средина – додаде тој.

Прочитајте и...  Метју Пери од „Пријатели“ ја запроси 22 години помладата девојка

Поврзани вести

Никој не ја препозна Ријана: Го покри цело лице, но тетоважите ја издадоа!

Слободен Печат

Немате 500 евра во џеб, а носите брендирана облека: Марија Шерифовиќ без влакна на јазикот!

Слободен Печат

ВИДЕО+ФОТО: Бодибилдер се ожени со секс кукла – Се запознале во бар, а после 8 месеци „врска“ ја запросил

Слободен Печат

ФОТО: Уна Чолиќ, Миа Бјелогрлиќ, Ела Дворник… Погледнете какви ќерки имаат познатите личности од Балканот

Слободен печат

ФОТО: Тамара Тодевска стави нова тетоважа, овојпат не е стих од химната…

Ирена Трајкова

ВИДЕО: Зошто се расплака Дуа Липа?

Слободен Печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian