Најсочното колаче чија арома ќе го намами целото семејство: Одличен десерт за летно уживање! (ВИДЕО)

Угодете си на себе си и семејството, направете го овој прекрасен колач и сварете кафе, поминете го попладнете заедно бидејќи за среќа се потребни мали работи.

Потребни состојки:

-3 јајца
– 2 лажици шеќер
– 6 лажици брашно
– 200 мл јогурт
– 50 мл масло
– 1/2 прашок за печиво
– 2 пудинга
– 2 лажици шеќер
– ванилин шеќер
– 500 мл млеко
– 800 гр зрели сливи

Подготовка:

Изматете ги јајцата и додадете го прашокот за печиво, маслото, јогуртот и се добро измешајте. Подмачкајте плех 30×20 см, сипете половина од тестото и распоредете.

Печете на 200 степени 15 минути. Сварете го пудингот и малку изладете го и потоа префрлете врз печеното тесто. Одозгора распоредете ги сливите, а преку нив остатокот од тестото.

Прочитајте и...  Интервју со проф. д-р Ана Фрицханд, психолог: Пандемијата предизвика историски пораст на анксиозно-депресивните состојби

Можете да ставите уште еден ред сливи одозгова, по ваша желба. Вратете го колечето во рерната и печете уште 45 минути убаво да се испече. Колачот треба да биде сосема оладен за да го пресечете. Можете да го посипете со прав шеќер со арома на ванила.

Целосната постапка можете да ја погледнете во следното видео:

Прочитај повеќе

Како од отпад да направите супер корисни работи: 18 генијални идеи! (ВИДЕО)

Слободен печат

На кого Александар Тарабунов вели: „Дај ми“? (ВИДЕО)

Васко Спасоски

6 најмоќни ефекти од пливањето врз телото и умот

Слободен печат

Дали нешто ѕирка од бикинито на Дунавка Трифуновска? (ФОТО)

Васко Спасоски

Анџелина Џоли бара промена на судијата, тврди дека тој има близок однос со адвокатката на Бред Пит

Слободен печат

Народни лекови со кромид што ќе ви решат многу здравствени проблеми

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се топат во уста: Посни крофни

Слободен печат

Милионерот уапсен зашто наместо маска на лицето, ја носел тангата на жена му! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Евергрин вечер со Дац и Александар во Антички театар

Слободен печат

Интервју со проф. д-р Ана Фрицханд, психолог: Пандемијата предизвика историски пораст на анксиозно-депресивните состојби

Јасмина Кантарџиева Димков

Тања Савиќ го пријавила сопругот за киднапирање на децата: Му се закануваат 30 години затвор!

Слободен печат

Поради Меган принцот Хари се скарал и со најдобриот пријател: Мислел дека принцот избрзува со венчавката (ФОТО)

Слободен печат