Најконтроверзниот соработник на Путин – Подготвен е на се и затоа е негова десна рака! Ова е неговата работа…

Во американските дипломатски кругови го нарекуваат „сивиот кардинал на Кремељ“ и човекот кој носи многу маски. Тој е „автор“ на политичкиот систем на Путин и креатор на концептот за суверена демократија, а пред се е близок соработник на Владимир Владимирович Путин и еден од неговите најблиски соработници. Неговото име е Владислав Јурјевич Сурков.

Оспоруван во самата Русија поради своите либерални ставови, а уште повеќе обвинуван од страна на Западот поради својата улога во враќањето на моќта на Русија на светската политичка сцена, Сурков е еден од најконтроверзните советници на Путин.

Кога во 2013 година поднесе оставка Западот славеше, но Сурков се врати посилен и повторно стана еден од клучните играчи во рускиот државен врв.

Прочитајте и...  Меркел: Отворање на првите поглавја со Македонија и Албанија оваа година

Неговите авторски тестови „Национализација на иднината“ и „Долготрајната држава на Путин“ предизвикаа бес и паника на Западот, а тој се најде на удар од западните медиуми.

Во се повеќе земји се објавуваат неговите книги во кои преку своите текстови Сурков и дава долгорочна визија на Русија и го анализира судирот со Западот, односно руската одбрана на сопствената сувереност.

Прочитај повеќе

Русија, без сомневање, е партнер кој ветува – ЕУ треба да соработува

Слободен печат

Родителите на деца од школска возраст се враќаат на работа, но не и оние кои имаат деца во градинка

Слободен печат

Филипче: Изнајдено е решение за работа на системот Мој термин на клиниките за лицата со хронични болести и малигно болните

Слободен печат

Договор на коморите на сметководители и проценувачи за промоција на европската легислатива

Слободен печат

Вебер: ЕУ е должна да ги прекине преговорите за членство со Турција

Слободен печат

Крамп-Каренбауер: Победата на Бајден на изборите не значи дека Европа може да смета на САД за безбедноста

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Амбициозни наставници од Балканот креираа Балканска наставничка мрежа, за полесно онлајн образование (ВИДЕО)

Слободен печат

Трета фаза од авионско прскање против комарци во Скопје

Слободен печат

Курц: Решението за буџетот на ЕУ е на дофат на рака, доколку има подготвеност за тоа

Слободен печат

Флојд рекол „Не можам да дишам“ повеќе од 20 пати, полицаецот му одговорил „за да зборуваш потребно ти е многу кислород”

Слободен печат

Српската полиција брутално претепува демонстрант, а потоа го преместуваат за да пројдат со возилата (ВИДЕО)

Слободен печат

Јанев: Имам негативен тест за Ковид-19 и нема потреба да бидам во изолација

Слободен печат