13 C
Скопје

На неговите шеги се смее цела Македонија: Дали го препознавате момчето од фотографијата?

Во неделата на 29. ноември, Македонија и останатите земји кои ја сочинуваа поранешната Социјалистичка Федеративна Република Југославија се присеќаа на еден од најголемите државни празници – Денот на Републиката. 

На истиот датум пред 75 години на овој ден се одржа Второто заседание на АВНОЈ во Јајце, каде беше донесена одлуката за федерално уредување на државата, а денот остана запаметен во историјата како датум на создавање на новата Југославија.  АВНОЈ го воведе називот „маршал на Југославија“, кој му беше доделен на партизанскиот врховен командант Јосип Броз Тито.

Овој празник се одбележуваше еуфорично со неработни денови, училишни приредби и многу веселби. Луѓето го доживуваа како семеен празник на кој се славеше братството и единството.

Прочитајте и...  ФОТО: Катарина Ивановска на насловната страница на магазинот „Elle“

Познати и непознати луѓе од Балканот ги споделуваа своите сеќавања за Југославија, а меѓу нив и еден од нашите најпознати режисери и сценаристи, Бранко Огњановски.

Огњановски, или на македонската јавност најпознат по улогата на култниот лик Миле Паника од најпознатото и најлегендарно македонско хумористично шоу К-15, како и „Фчерашни новости“ го прослави Денот на Републиката со ретро-фотографија од себе, од осумдесеттите.

– 1982 година, сликата од ЈУ пасош, напиша тој во описот на фотографијата, а очекувано и коментарите под објавата се хумористични.

Фото: Инстаграм / Бранко Огњановски

На неговиот твитер-профил сподели и фотографија од пасошот и напиша „Сум патувал со пасошов од 1982 до фајронот“.

Иако е особено симпатичен во младоста, мора да признаеме дека култниот Бранко Огњановски старее како добро вино.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Излупете ги јајцата за секунда: Супер трик кој го преплави ТикТок, пробајте го и вие!
Бранко со неговото куче Чарли / Фото: Инстаграм – Бранко Огњановски

Поврзани вести

ВИДЕО + ФОТО | Дали Лила се враќа на музичката сцена?

М.Р

Хрватски експерт за кафе ја открива тајната за најубавото турско кафе

Слободен Печат

ФОТО | Сузана Турунџиева за Атиџе од „Медена земја“: „Таа е океан… Не се обидувај да ја сместиш во чаша за вода“

М.Р

Работа од дома: Дали носењето пижами може да влијае на продуктивноста?

Слободен Печат

Природна „вакцина“ против настинки и вируси: Рецепт за силен имунитет кој може да го подготвите дома!

Слободен печат

Брз ручек за денес: Макарони од само 3 состојки, најкремастите тестенини кои ќе ги пробате!

Слободен печат

Остави Коментар