МУНДОБАСКЕТ Митев за „Слободен печат“: Во финалето лично навивам за Аргентина!

Боби Митев ексклузивно за „Слободен печат“ го сподели своето размислување во пресрет на последните два денешни натпревари на Светското првенство во Кина. Во Пекинг се одлучувачките дуели за медалите, од 10.00 часот е битката за бронзата помеѓу Франција и Австралија, а од 14.00 часот за златото репрезентациите на Аргентина и Шпанија.

Митев (47) е инаку поранешен тренер на МЗТ Скопје Аеродром, Карпош Соколи, словенечкиот Компрад, косовскиот Башкими Призрен, Кожув, беше асистент тренер во полските екипи Анвил Влоцлвек и Турнов Згорзелец, во германската Алба Берлин, турскиот Банвит Б.К., како и селектор на иранската репрезентација (која беше дел од СП годинава) во периодот од 2011-2012 год.

republikasrpska.net

Шпанците ќе атакуваат на својата втора светска титула, првата ја освоија во 2006 година и тоа токму на азиско тло, поточно во Јапонија. Селекцијата на Аргентина предводени од ветеранот Луис Скола после скоро 70 години ќе се обиде повторно да се искачи на тронот. Значи две непоразени селекции со по седум максимални победи на СП 2019 во Кина.

Прочитајте и...  Вајлдер го отпушти тренерот поради кој ја загуби борбата со Фјури

– Гледајќи го натпреварот против Австралија и целиот настап во текот на целото СП мислам дека „Богот на кошарката“ е наклонет на страната на Шпанците. Од нивната игра и среќно можам да кажам дека победија против Србите во групната фаза. Потоа, на продолженија практично во загубен натпревар успеаја да го вратат мечот против Австралија. Да, Шпанија има големи шанси за титулата, но лично навивам за Аргентина. На овој Мундобаскет аргентинските кошаркари покажаа големо срце во текот на целиот шампионат предводени од Луис Скола и не случајно се наоѓаат во големото финале. Затоа што таа генерација на овие млади играчи се гради веќе неколку години. Претходно знаеме дека предводници беа Џинобили, Ночиони и Скола, и сите овие млади момци полека стигнуваат и сега е можеби нивното време за освојување. Од друга страна за Шпанците, очигледно дека е на залез оваа селекција која што долги години освојува (три европски титули во последните 10 години) и смее да се потцени нивното искуство. Така што, верувам дек ќе гледаме едно интересно финале – ни изјави Митев.

Прочитајте и...  Намален бројот на туристи во Франција, стравуваат од коронавирусот

Австралија за првпат во својата историја се наоѓа помеѓу најдобрите четири светски репрезентации, а Франција ќе се обиде да го повтори успехот од пред пет години кога се закити со бронзениот медал.

– Искрено бев за Австралија на патот до тоа финале, бидејќи покажа големо срце исто како Аргентина, но по кој знае кој пат пресуди искуството на Шпанците. Апсолутно можат Австралијците да изненадат во борбата за бронзениот медал против Франција. Французите го направија тоа „чудо“ совладувајќи ги Американците во четвртфиналето, инаку сега ќе гледавме нешто поразлично. Играчите на селекторот Андреј Леманис после тој меч со Шпанија емоционално малку се исцрпени, но верувајте тоа е еден натпревар, една топка. Австралија има искусни играчи, па ќе видиме, без сомнение ќе гледаме добар натпревар и за третото место на шампионатот – додаде Митев.

Прочитајте и...  Бредли Бил со достигнување како Коби Брајант (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

ЛШ: Баерн со една нога во четвртфиналето, „магија“ на Мертенс за историја! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат

Незадоволен од судиските одлуки: Сакаше да ги „прегази“ сите на теренот! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Манасков втор стрелец во убедливата победа на Веспрем

Слободен Печат

Кајакар преживеа водопад висок 40 метри! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Интервју со Јане Николоски: Уживав на „Олд Трафорд“, со Пандев како лидер можеме до „билет“ за ЕП!

Фидан Коминовски

Се сеќавате ли на „кражбата“ која целосно го промени италијанскиот фудбал? (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матиќ ќе го напушти Манчестер јунајтед – ја продолжува кариерата во Серија А!? (ФОТО)

Слободен Печат

УЕФА ја следи ситуацијата со коронавирусот, ќе се одложи ли Европското првенство 2020!?

Слободен Печат

Барса со „генијална“ најава пред мечот со Наполи! (ФОТО)

Слободен Печат

1.000 дена до стартот на Мундијалот, Катар уште сега е подготвен

Слободен печат

Иако играше и за Наполи и Барселона: Марадона нема дилеми за кого ќе навива вечерва

Слободен печат

Надал: Не сакам Новак да освои повеќе грен слем титули од мене

Слободен печат