Tag : светско првенство кина 2019

Кошарка Спорт

После Ѓорѓевиќ, уште еден „удар“ за српската репрезентација!

Слободен печат
Марко Симоновиќ добро му оди на клупски план, еден од најзаслужните што Цедевита после едно продолжение го совлада ФМП и се пласираше во полуфиналето на...
Кошарка Спорт

По „неуспехот“ на Србија, Богдановиќ го цитираше Џордан! (ФОТО)

Слободен печат
– Можеби јас сум виновен. Ова е само почеток…Нема изговори – напиша Богдановиќ на Твитер. Тие се фактички се воведните зборови од една реклама на...
Кошарка Спорт

„Бледа“ Аргентина, Шпанија е новиот светски шампион! (ВИДЕО)

Слободен печат
Во денешното финале на Мундобаскет 2019 во Кина, поточно во Пекинг фантастичната „фурија“ со убедлив резултат 95:75 ја совлада непрепознатливата аргентинска репрезентација. Претходно во борбата...
Кошарка Спорт

Поранешен македонски селектор на клупата на Србија!?

Слободен печат
После завршувањето на настапот на Светското првенство во Кина и освојувањето на петтата позиција, селекторската клупа веднаш ја напушти Александар Ѓорѓевиќ после пет поминати години....
Кошарка Спорт

Австралија „прокоцка“ +15: Втора бронза за Французите! (ВИДЕО)

Слободен печат
Французите славеа победа во мечот за бронзениот медал со резултат 67:59 против селекцијата на Австралија. Популарните „кенгури“ за првпат во својата историја се најдоа помеѓу...
Кошарка Спорт

АМЕРИКАНСКИ КОМИЧАР ГИ ПРОВОЦИРА: Која е разликата меѓу јогурт и Србите?

Слободен печат
После победата на Србија со 94:89 против САД за пласман на Светското првенство во Кина, социјалните мрежи гореа од реакции, а една на Кевин Кленси...
Кошарка Спорт

МУНДОБАСКЕТ Митев за „Слободен печат“: Во финалето лично навивам за Аргентина!

Фидан Коминовски
Боби Митев ексклузивно за „Слободен печат“ го сподели своето размислување во пресрет на последните два денешни натпревари на Светското првенство во Кина. Во Пекинг се...
Кошарка Спорт

Луис Скола како пример: Кој е сега „лудакот“? (ВИДЕО)

Слободен печат
В недела (15 септември) од 14.00 часот ќе се игра финалето на Светското првенство во Кина помеѓу репрезентациите на Шпанија и Аргентина, единствените без пораз...
Кошарка Спорт

СП: Трае аргентинската „бајка“, против Шпанија за титулата! (ВИДЕО)

Слободен печат
Иако Франција ја имаше фаворитската улога, „гаучосите“ одиграа фантастичен натпревар и после 17 години повторно ќе се борат за светската титула. Предводени од ветеранот Луис...
Кошарка Спорт

Чешка и Србија за петтото место на Мундобаскет (ВИДЕО)

Слободен печат
Чесите со триумфот закажаа натпревар за петтата позиција на Мундобаскет 2019 против селекцијата на Србија која претходно славеше против Американците. Во победничкиот состав се истакна...