Поранешен македонски селектор на клупата на Србија!?

После завршувањето на настапот на Светското првенство во Кина и освојувањето на петтата позиција, селекторската клупа веднаш ја напушти Александар Ѓорѓевиќ после пет поминати години.

Сега српските медиуми шпекулираат кој би можел да биде наследникот на Ѓорѓевиќ, односно новиот селектор на најдобрата српска кошаркарска репрезентација.

На оваа листа се наоѓа и еден поранешен македонски селектор, станува збор за Александар Џикиќ кој од ова лето доби работа во Естудијантес.

Најдобрите резултати ги имаше во Словенија каде што доминираше со екипата на Крка, а воедно беше дел од Беовук, Партизан, Минесота, Олимпија, Литвос Ритас и Будуќност. Со последноспоменатиот тим ја освои АБА лигата и обезбеди историски пласман во Евролигата, а исто така има и трофеј од ФИБА Челинџ купот во 2011 година.

Прочитајте и...  НБА ѕвездите во карантин, учат да готват, да шијат...

Освен Џикиќ, на оваа листа кандидати за преземање на селекторската клупа на Србија се наоѓаат уште Игор Кокошков на кого му се даваат најголеми шанси, потоа Саша Обрадовиќ, Дејан Милојевиќ, а не се исклучува можноста да биде ангажиран и странец.

Прочитај повеќе

Фернандеш го прави тоа што му беше задача на Погба

Слободен печат

Кејн му се закани на Тотенхем: Тука се е погрешно, верувајте дека ќе си заминам

Слободен печат

НАЈГОЛЕМО ГЕРМАНСКО ДЕРБИ: Омразата е толку голема што претседателот на Шалке со лавови ги плашел фудбалерите на Дортмунд (ФОТО)

Слободен печат

Новиот Кака на мета на Реал Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

НБА ѕвездите во карантин, учат да готват, да шијат…

Слободен печат

Атлетико Мадрид завиен во црно, вчера почина талентиран фудбалер, а денеска клупска легенда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Клоп нуди брдо пари за Дембеле

Слободен печат

Реал го олади Јунајтед, бара половина милијарда за откритието на сезоната

Слободен печат

Пандев и Елмас без плати: Италијанците не даваат пари

Слободен печат

Трамп „лудуваше“ на Твитер па му стигна одговор: Кловну, замолчи и направи нешто

Слободен печат

Михајловиќ ќе „лапне“ три милиони евра од Спортинг Лисабон

Слободен печат

Ливерпул не го ангажира Мурињо поради неговото однесување

Слободен печат