Ѓорѓевиќ и дефинтивно си заминува од селекторското столче - Слободен печат

Ѓорѓевиќ и дефинтивно си заминува од селекторското столче

Александар Ѓорѓевиќ повеќе нема да биде селектор на Србија. Тој ова прво им го соопштил на самите кошаркари и тоа по натпреварот за петтото место кој неговите избраници го добија против Чешка.

Ова е речиси очекуван развој на настаните бидејќи договорот на Ѓорѓевиќ истекуваше по Светското првенство во Кина, на кое амбициите одеа до светската титула но на крајот, српските кошаркари мора да се задоволат со петтото место.

– Да, им кажав на играчите. Тоа е тоа. Немаше разговори за мое останување и не мене останува да се повлечам, знам кога човек треба да се повлече. Си заминувам во моментот кога не успеавме да дојдеме до целта. Не беше лесно, голема благодарност до претседателот на федерацијата, Предраг Даниловиќ, поранешниот претседател Драган Ѓилас кој ме постави за селектор и благодарност со Бодирога. Им благодарам на сите играчи, заедно се издигнавме и многу им должам. Имавме одлична поддршка од сите – изјави Ѓорѓевиќ за пресд конференцијата по натпреварот со Чешка.

Како негов наследник, медиумите го споменуваат асистентот во Сакраменто кингс и човекот кој ја предводеше Словенија до триумф на ЕП 2017 година, Игор Кокошков.

Прочитај повеќе

Цензура во живо: На клупска телевизија зборуваше за долгот на Јунајтед, водителот го замолкна (ВИДЕО)

Слободен печат

Шпанија е противникот на Хрватска во финалето на ЕП

Слободен печат

Холандски мотоциклист е втора жртва на Релито Дакар

Слободен печат

Дувњак: Не се сеќавам што се случи во продолженијата

Слободен печат

Шпанија и Унгарија во финалето на ЕП во ватерполо

Слободен печат

Червар: Ракометот не е мртов

Слободен печат

Остави Коментар

five × 3 =

Прочитај повеќе

Левата рака на Мирка „тежи“ милион швајцарски франци

Слободен печат

Дел Боске одржа предавање во ФОН Универзитетот

Слободен печат

Сагосен го израмни рекордот на Лазаров

Слободен печат

Муса ја однесе Хрватска во финалето на Европското првенство

Слободен печат

Најверните фудбалски навивачи го загрозуваат своето здравје, ризикуваат инфаркт

Слободен печат

Солскјер бара трпение: Клоп четири години го градеше овој Ливерпул

Слободен печат