Кокошков нов селектор на Србија?

Кошаркарската репрезентација на Србија не успеа да ги оправда очекувањата на јавноста кај нашиот северен сосед но и на стручњаците, загуби во четвртфиналето и денеска против Чешка ќе игра за петтата позиција.

По завршувањето на Светското првенство, Александар Ѓорѓевиќ ќе биде сменет од селекторската функција, а весникот „Вечерње Новости“ тврди дека негов наследник ќе биде сегашниот асистент во Сакраменто кингс  и екс селектор на Словенија со која триумфира на последното ЕП.

„Легедарниот Саша Ѓорѓевиќ планираше да се повлече по Мундобаскетот на кој целта беше златниот медал. Податокот дека репрезентацијата потфрли на СП во Кина, се погласни и се поцврсти се уверувањата дека селекторската функција треба да ја препушти на  некој друг“, пишува „Вечерње Новости“.

Прочитајте и...  Таткото на Хабиб Нурмагомедов почина од коронавирус

Ѓорѓевиќ како селектор на Србија сè уште е актуелен европски, светски и олимписки шампион, додека на Евробаскетот во 2015 година тој го освои четвртото место.

Игор Кокошков е првиот тренер странец во НБА лигата и со Словенија триумфира на Евробаскетот во 2017 година. Моментно е асистент во Сакраменто кингс, а минатата сезона беше главен тренер на Феникс санс.

Прочитај повеќе

Јунајтед слави, Конте го договори најголемото промашување

Слободен печат

Шокантната одлука на Меси предизвика бура, дали е време за преселба во Премиер лигата?!

Слободен печат

Ѓоковиќ доби неверојатен портрет на терен во Белград и им се обрати на колегите за УС Опен

Слободен печат

Гомез го напушти Манчестер јунајтед

Слободен печат

Зидан: Се надевам дека Меси ќе остане во Барса

Слободен печат

Ништо ново во Ф1: И натаму доминира Хамилтон!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мурињо: Фудбалот оди во погрешна насока

Слободен печат

Таткото на Хабиб Нурмагомедов почина од коронавирус

Слободен печат

Ново засилување во Ливерпул доаѓа од Баерн!?

Слободен печат

Со Вардар ја освои Европа, Парондо номиниран за тренер на годината

Слободен печат

Затворен тренинг центарот на Клиперси поради коронавирус

Слободен печат

Од МЗТ се пресели во редовите на Галатасарај

Слободен печат