Австралија „прокоцка“ +15: Втора бронза за Французите! (ВИДЕО)

Французите славеа победа во мечот за бронзениот медал со резултат 67:59 против селекцијата на Австралија.

Популарните „кенгури“ за првпат во својата историја се најдоа помеѓу најдобрите четири селекции на СП, беа многу блиску и до историски медал, но на крајот пропуштија голема шанса.

Од друга страна, за „триколорите“ ова е втор бронзен медал на светските шампионати, втор по ред, првиот го освоија на минатото СП пред пет години.

Австралија во средината на третата четвртина имаше дури +15 разлика на семафорот, но Франција направи целосен пресврт благодарение на расположениот Нандо Де Коло.

На овој дуел австралискиот бек Пети Милс запиша 15 поени (два помалку од Инглс), и така му овозможи на српскиот репрезентативец Богдан Богдановиќ да биде најдобар стрелец на годинешниот Мундобаскет.

Прочитајте и...  Борусија им порача на гигантите: Заборавете на попуст за Санчо

Во победничките редови се истакна Де Коло со 19 поени, три помалку запиша Фурние (пет скокови).

Прочитај повеќе

Бартомеу: Барса нема да банкротира во јуни!

Слободен печат

Кога има волја, има и начин: Тренирање кошарка во својата соба! (ВИДЕО)

Слободен печат

Голем гест: Компани ќе им исплати на соиграчите во Андерлехт!?

Слободен печат

Македонскот шампион немаше среќа на подготовките: Дарио Ивановски од Кенија во изолација

Благоја Георгиевски

„Дрим-тимот“ на Анчелоти, без Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Слободен печат

За време на полициски час, ограбен екс играч на Партизан! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Светска шампионка во пливање нема симптоми, но има позитивен тест на коронавирус!

Слободен печат

Уште еден месец без фудбал во Германија

Слободен печат

Штербик ја заврши кариерата поради коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јувентус со три опции за Кристијано Роналдо

Слободен печат

Кои се највредните фудбалери тинејџери

Слободен печат

Сексапилна кошаркарка му пркоси на коронавирусот: Валентина бара совет за лето (ФОТО)

Слободен печат