„Бледа“ Аргентина, Шпанија е новиот светски шампион! (ВИДЕО)

Во денешното финале на Мундобаскет 2019 во Кина, поточно во Пекинг фантастичната „фурија“ со убедлив резултат 95:75 ја совлада непрепознатливата аргентинска репрезентација. Претходно во борбата за третото место Франција славеше против селекцијата на Австралија.

Популарните „гаучоси“ остануваат на едно светско злато, освоено во далечната 1950 година, ова е нивно второ сребро, првото го освоија пред 17 години.


Далеку од едно интересно финале, Аргентинците целосно непрепознатливи особено нивниот најдобар поединец во текот на СП, Луис Скола.

На спротивната страна Шпанија немаше нерасположен играч, треба да се истакне одличната партија на Рики Рубио како еден од главните предводници на својата селекција до златото.

Рубио забележа 20 поени, седум скокови и три асистенции, следен од Серхио Љуљ (15 поени) и Марк Гасол (14 поени).

Прочитајте и...  Голем гест: Компани ќе им исплати на соиграчите во Андерлехт!?

Кај поразените прв стрелец беше Габриел Дек со 24 поени, зад него Николас Лапровитола со 17 поени и Факундо Кампацо со 11 поени и осум асистенции.

Еве уште еден интересен податок, Марк Гасол е првиот играч после Ламар Одом (од 2010) што ја освојува НБА лигата со Торонто Репторс и светската титула со репрезентацијата во иста година.

-Рики Рубио МВП на Мундобаскет 2019-

После финалниот меч беа избрани најдобрите кошаркари на СП, поточно најдобрата „петорка“ и МВП (најкорисен играч на турнирот).

Прочитајте и...  Нема да има тенис годинава

Во најдобрата „петорка“ се Еван Фурние (Франција), Богдан Богдановиќ (Србија), Рики Рубио (Шпанија), Луис Скола (Аргентина) и Марк Гасол (Шпанија).

За МВП беше прогласен Рубио кој во завршната средба беше одличен и на целиот шампионат имаше просек од 15,9 поени, 6,4 асистенции и 4,3 скокови по меч.

Прочитај повеќе

Бартомеу: Барса нема да банкротира во јуни!

Слободен печат

Кога има волја, има и начин: Тренирање кошарка во својата соба! (ВИДЕО)

Слободен печат

Голем гест: Компани ќе им исплати на соиграчите во Андерлехт!?

Слободен печат

Македонскот шампион немаше среќа на подготовките: Дарио Ивановски од Кенија во изолација

Благоја Георгиевски

„Дрим-тимот“ на Анчелоти, без Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Слободен печат

За време на полициски час, ограбен екс играч на Партизан! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Светска шампионка во пливање нема симптоми, но има позитивен тест на коронавирус!

Слободен печат

Уште еден месец без фудбал во Германија

Слободен печат

Штербик ја заврши кариерата поради коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јувентус со три опции за Кристијано Роналдо

Слободен печат

Кои се највредните фудбалери тинејџери

Слободен печат

Сексапилна кошаркарка му пркоси на коронавирусот: Валентина бара совет за лето (ФОТО)

Слободен печат