Момче на 13 години стана сениорски Европски шампион (ВИДЕО) - Слободен печат

Момче на 13 години стана сениорски Европски шампион (ВИДЕО)

Младиот Украинец Олексеј Середа испиша историја во водените спортови. Со само 13 години и седум месеци тој стана сениорски европски шампион во скокови во вода од 10-метарска платформа. Середа со триумфот на ЕП кое се одржа во Киев, Украина, го собори досегашниот рекорд на најмлад европски шампион, што го држеше Британецот Том Дејли кој во 2008 година европското злато го освои со 13 години и 10 месеци.

Середа на скоковите од 10-метарска платформа славеше со 488 бодови, на второто место се најде Французинот Бенјамин Офре кој освои 14 бодови помалку, додека на третото место се пласира Руслан Терновои кои собра 445 бодови.

Дека младиот Олексеј Середа е идна голема ѕвезда на скоковите во вода доказ е и сребрениот медал во синхронизирани скокови од 10 метри заедно со Олег Сербин.
Середа имаше одличен настап и на Светското првенство во Гвангжу, Јужна Кореја каде го освои четвртото место.

Прочитај повеќе

Ерлинг Халанд: Новото големо фудбалско чудо (ВИДЕО)

Слободен печат

Трагедија во Англија: Фудбалер почина откако бил претепан пред ноќен клуб

Слободен печат

МЗТ Скопје супериорен во дербито со Куманово

Слободен печат

Баерн го торпедира Шалке и дојде на бод од лидерот Лајпциг (ВИДЕО)

Слободен печат

Норвешка подобра од Словенија во натпреварот за бронзениот медал

Слободен печат

Сагосен го урна рекордот на Лазаров (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

10 + eight =

Прочитај повеќе

Тотенхем замената за Кејн ќе ја бара во Бундес лигата

Слободен печат

Турција бара екстрадиција на поранешен репрезентативец, се соочува со 15 години затвор

Слободен печат

Очајната Барселона поразена на „Местаља“ од Валенсија

Слободен печат

Сари: По Јувентус одам во пензија

Слободен печат

Загревање пред дербито: Навивачите на Валенсија и Барселона се испотепаа на улица (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија благодарение на Вардар ќе има учесник во новата ракометна Лига на шампиони

Слободен печат