„Мисија ЕУРО 2020“: Ракометарите спремни за турскиот „пекол“! (ФОТО) - Слободен печат

„Мисија ЕУРО 2020“: Ракометарите спремни за турскиот „пекол“! (ФОТО)

Селекторот Данило Брестовац, заедно со 16 играчи на кои ќе смета за мечот ги одработија последните подготовки во салата каде вечерва од 18:00 часот по македонско време ќе го одиграат натпреварот против најдобрите турски ракометари.

Македонија и Исланд имаат по пет освоени бодови во досегашните четири средби, додека репрезентацијата на Турција е на третата позиција на табелата со четири бодови, потоа Грција со два бода.

Фото: РФМ

Официјалниот состав на македонската репрезентација за денешниот дуел: Димитриоски, Георгиевски, Јагуриноски, Костески, Кукоски, Кузмановски, К. Лазаров, Бор. Маџовски, Н. Маркоски, В. Маркоски, Митревски, Пешевски, Ристовски, Стоилов, Талески, Танкоски.

Дејан Манасков поради повреда ќе ги пропушти двата важни дуели за учество на ЕУРО. А како што се најавува Стоилов нема да настапи против Грција.

Фото: РФМ

По средбата во Ескишехир, Македонија последното коло од квалификациите ќе го одигра во недела (16 јуни) против Грција во Струмица.

Во првата пресметка помеѓу Македонија и Турција одиграна во Битола во октомври 2018, Македонија славеше со 31:27. Судии на денешниот меч се Евгени Зотин и Николај Володков од Русија.

Прочитај повеќе

Гостивар непријатно го изненади шампионот МЗТ Скопје

Слободен печат

Португалија е новата ракометна сензација во Европа

Слободен печат

Официјално: Ешли Јанг нов играч на Интер! (ФОТО)

Слободен печат

Ниту Барса, ниту Реал: Неочекувана одлука на Нејмар!

Слободен печат

Бомбашки напад на судија, откажани сите натпревари на Кипар! (ФОТО)

Слободен печат

Словенците „газат“ кон полуфинале, Бомбач го потопи Исланд!

Слободен печат

Остави Коментар

one × 3 =

Прочитај повеќе

Јунајтед го потврди трансферот, Ешли Јанг слета во Милано! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Диви“ се врати во Македонија, потпиша за Пролет

Слободен печат

Мекинро: Се обложувам дека Ѓоковиќ ќе биде рекордер!

Слободен печат

Мухамед Али – кралот на рингот кој беше поголем од митот за себеси (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Германски ракометар заклучен во тоалет за време на натпревар

Слободен печат

Баерн подготвува чистка на лето, прв ќе лета Перишиќ

Слободен печат