Без Манасков против Турција и Грција

Македонската ракометна репрезентација со денешниот собир ги започна подготовките за последните два натпревари против Турција и Грција во квалификациите за пласман на ЕП 2020.
Првиот натпревар Македонија го игра на 12 јуни на гости против Турција, додека финишот на квалификациите е против Грција на 16 јуни во Струмица.

Селекторот Данило Брестовац последните два натпревари ќе мора да ги игра без стандардното крило Дејан Манасков кој го откажа настапот поради хематомот кој го спречи да има поголема минутажа на фајнал фор турнирот во Келн, додека пикерот Стојанче Стоилов ќе настапи на натпреварот во Ескишехир против Турција, а нема да биде дел од репрезентацијата против Грција поради проблеми со менискусот.

– Манасков откажа, а за Стоилов треба да видиме. Последно е дека ќе игра со Турција, а за потоа ќе договориме. Ќе ги видиме Димитровски и Маџоски што и колку можат на овие натпревари. Приоритет ни е добар натпревар, борбен дуел и секако очекувам победа. Ќе играат тие што се подготвени  да се „степаат“ со Турците. Очекувам победа со која ќе го задржиме првото место во групата – изјави Брестовац.

Прочитајте и...  Сега Лацио го брка Јуве, Пандев се врати и обезбеди пенал! (ВИДЕО)

На собирот не се појавија ниту Лазаров, Стоилов, Кузмановски и Талевски, додека Борко Ристовски има настинка но на првиот тренинг се очекува репрезентацијата да биде подготвена.

Прочитај повеќе

Роналдо и Меси во ист тим? Само еден човек може да го направи тоа! (ФОТО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Виљареал само го налути Атлетико Мадрид! (ВИДЕО)

Слободен печат

Гордо се вее македонското знаме, Георгиевски на чекор до Олимписките игри

Слободен печат

Фудбалерите на Барса ќе бидат тестирани за коронавирус пред влезот во Италија!

Слободен печат

Арсенал од шок во 50 секунда до триумф против Евертон! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

4 × три =

Прочитај повеќе

Тодоров: Потребни ни беа три тројки за да имаме подобар резултат

Слободен печат

Лазаров прв стрелец, Кузмановски подобар во „македонското дерби“ на ЕХФ купот

Слободен печат

Ѓоковиќ: Федерер му е потребен на тенисот

Слободен печат

Бевме на чекор да ја изненадиме Русија, на крајот поразени и во Перм

Слободен печат

Премиер лига: Фернандеш ја најави победата на „црвените ѓаволи“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Тошевски за пресврт на „романтичарите“, само бод за Шкендија во Кратово

Слободен печат