Мегваер: Знаевме дека ќе биде тешко, Македонија има цврст и борбен тим

фото: Слободен печат/Драган Митрески

Македонската фудбалска А репрезентација одигра нерешено 1:1 против Англија во квалификациите за Европското првенство 2024 година.

На новиот терен на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје имаше голем број на ѕвезди од англиската репрезентација кои настапуваат во Премиер лигата.

Еден од нив беше 30-годишниот одбранбен фудбалер на Манчестер јунајтед, Хари Мегваер.

Искусниот дефанзивец на Англија по мечот изјави дека неговата репрезентација доминираше на мечот, според него главниот судија од Словачка Филип Глова имал неколку лоши одлуки, а воедно ја пофали и македонската селекција.

– Натпревар во кој доминиравме, со повеќе контрола на топката, имаше и неколку лоши судиски одлуки. Создадовме голем број на шанси, не успевме да реализираме повеќе голови. Секако дека можеме да одиграме подобро. Македонија има цврст тим, борбен тим, тие се борат за својата земја, знаевме дека ќе биде тешко и ова е голема вечер за нив – рече Мегваер.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Македонија одигра храбри 1:1 против големата Англија

Алиоски: Секогаш играме добро против големите, немавме шанси, но одбраната беше добра против Англија

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот