„Марка“ состави дрим тим на кошаркари од Југославија кој може да ги совлада Американците

Шпанскиот весник се позанимава со креирање на најсилниот тим од просторите на поранешната СФР Југославија кој би можел да го победи и дрим тимот, кошаркарската репрезентација на САД.

„Застрашувачки е за замисли каки успеси би имал тимот од поранешна Југославија доколку не се распаднеше државата“, пишува „Марка“.

Во анкетата која ја спроведе „Марка“, предвидници на југословенскиот дрим тим се ѕвездите на Далас и Денвер, Лука Дончиќ и Никола Јокиќ. Место во првата петорка има и за Богдан Богдановиќ од Сакраменто, Горан Драгиќ од Мајами и Бојан Богдановиќ од Јута.

Место во тимот има уште и за Марко Гудуриќ (Мемфис), Немања Бјелица (Минесота), Бобан Марјановиќ (Далас), Дарио Шариќ (Феникс), Ивица Зубац (ЛА Клиперс), Јусуф Нуркиќ (Портланд) и Никола Вучевиќ (Орландо).

Прочитајте и...  Мојсовски го прими бронзениот Аземи: Медалот на Ардијан влева надеж дека боксот се враќа таму каде што му е местото

Поврзани вести

Сензација во квалификациите, анонимусите од Данска ја совладаа Литванија, Црна Гора на победа од Евробаскет

Слободен печат

Евролига: Барселона шокирана од Асвел

Слободен печат

Највисоката зграда на светот осветлена со ликот на Марадона

Слободен печат

Манчестер јунајтед на мета на хакерите, бараат милиони за да не објават вредни документи

Слободен печат

Фудбалерите ќе ја спасат Барселона од банкрот, се согласија на намалување на платите

Слободен печат

Ракометарите на Вардар не патуваат во Париз, ќе се бара трет термин за дуелот со ПСЖ

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian