19 C
Скопје

Македонија од второто коло на патот кон Светскиот куп 2023

По одигрувањето на последните натпревари од квалификациите за Европското првенство, станаа познати и сите учесници на европската зона од претквалификациите за пласман на Светското првенство во Индонезија, Филипини и Јапонија во 2023 година.

По Белорусија, Исланд, Португалија и Словачка кои се квалификуваа во првиот круг од квалификациите, преостанатите осум места беа пополнети со уште осум селекции од квалификациите за ЕвроБаскет 2022.

По неуспехот да се квалификуваат на 41 издание на водечката манифестација во Европа, Австрија, Данска, Летонија, Црна Гора, Македонија, Романија, Шведска и Швајцарија ќе го започнат патот кон Светскиот куп во 2023, од второто коло на Европските претквалификации, кои треба да се одржат во август 2021 година.

Овие 12 национални тимови ќе се натпреваруваат во четири групи од по три екипи за вкупно осум места на пласман на европските квалификации за Светскиот куп. Место во регуларниот дел од квалификациите ќе изборат најдобрите две нации од секоја група.

Тодоров: Го загубивме натпреварот во првото полувреме

Датумот и распоредот на натпреварите, и ждрепката на групите ќе бидат потврдени во подоцнежна фаза. Директен пласман во квалификациите за Мундобаскетот обезбедија 24. селекции, учесници на Европското првенство.

Прочитајте и...  Повторно заедно: Еве на кој турнир се пријавија Ѓоковиќ, Надал и Федерер

Од вкупната бројка на учесници во квалификациите за Светскиот Куп-32, место во завршниот дел ќе обезбедат 12. европски репрезентации. Светскиот шампионат за првпат од постоењето, ќе се игра во повеќе различни држави во светот, односно во Индонезија, Филипини и Јапонија.

Поврзани вести

Гвардиола ја откри тајната на успехот на Сити: Имаме многу пари

Слободен печат

Павлов: Тренинг кампот во Дубаи е полн погодок

Зоран Спасоски

Спортскиот директор на КФСМ, Тодор Гечевски за неуспехот на квалификациите за ЕП 2022: Ни недостигаше малку среќа, но иднината ветува

Сака слободно да трча: Олимписка шампионка на суд за човекови права!

Слободен печат

Тајгер Вудс не бил под дејство на алкохол или дрога, но го чека казна!

Слободен печат

Гордоста на Милан и Интер во легенда, Црвена звезда има чест уште еднаш да го почувствува „Сан Сиро“!

Слободен печат

Остави Коментар