25.8 C
Скопје

Tag : претквалификации

Кошарка Спорт

Македонија во август ќе ги игра мундијалските претквалификации

Слободен печат
По неуспехот да се квалификуваат на наредното Европско првенство, селекциите на Австрија, Данска, Летонија, Црна Гора, Македонија, Романија, Шведска и Швајцарија ќе го започнат патот...
Кошарка Спорт

Македонија од второто коло на патот кон Светскиот куп 2023

Слободен печат
По одигрувањето на последните натпревари од квалификациите за Европското првенство, станаа познати и сите учесници на европската зона од претквалификациите за пласман на Светското првенство...
Спорт Фудбал

Поради заразени играчи, УЕФА ја исфрли Дрита на Нухиу од ЛШ!

Слободен печат
Вчерашното финале на претквалификацискиот турнир не беше одиграни, бидејќи двајца играчи на косовскиот фудбалски клуб Дрита беа позитивни на коронавирус, а швајцарските власти наредија целиот...
Ракомет Спорт

Македонија против Грција, Исланд и Литванија во мундијалските претквалификации

Слободен печат
Денеска со ждрепка во Виена беа формирани претквалификациските групи за пласман на Светското првенство во Шпанија (1-9 декември 2021 година). Македонската женска сениорска ракометна репрезентација...
Ракомет Спорт

Сениорките ги дознаваат ривалите на патот кон СП 2021

Слободен печат
Македонската репрезентација е дел од првиот шешир за претстојното извлекување на претквалификациските групи за следното женското ракометно Светско првенство. Мундијалот во Шпанија ќе се одржи...
Спорт Фудбал

Норвешка нѐ казни во финишот, нашите футсалци во баражот!

Слободен печат
Откако во првото коло од претквалификациите во малата сала на СЦ „Јане Сандански“ – Скопје славевме над Велс со 1:0, денеска во решавачкиот меч најдобрата...
Останатo Спорт

Македонските футсалци подобри од Велс на патот кон ЕП 2022!

Слободен Печат
Нашата А футсал репрезентација успешно го започна претквалификацискиот турнир за пласман во главната рунда од квалификациите за Европското првенство 2022 година. Денеска во малата сала...
Спорт Фудбал

Футсалците ја продолжуваат „мисијата“ СП 2020

Слободен печат
Нашите најдобри футсалци во периодот од 24-27 октомври ќе ги одигра натпреварите од главната рунда во квалификациите за пласман Светското првенство 2020. година. На турнирот...