23 C
Скопје

Луфтханза се спаси, Берлин најголем сопственик

До сега најголем акционер беше германскиот милијардер Хајнц Тиле, кој се противеше на влезот на државата во Надзорниот одбор. Меѓутоа, како и останатите други акционери, и тој потоа го одобри пакетот помош, што пак пазарот го поздрави со скок на акциите за една четвртина.

Акционерите на Луфтханза на вонреден генерален собир го одобрија пакетот државна помош вреден 9 милијарди евра. Претходно Европската комисија одобри план за државна субвенција на Германија.

Според претходно утврдените услови за пакетот помош, Сојузна Република Германија стана нов акционер на Луфтханза со удел од 20 отсто.

Германскиот вицеканцелар и министер за финансии Олаф Шолц изјави дека одобрувањето е добра вест за авио – компанијата, нејзините вработени и за Германија како работна дестинација.

– Сојузната блада со оваа финансиска помош ќе ја стабилизира оваа голема германска компанија која беше во добра кондиција и која поради влијанието од корона вирусот влезе во сериозни проблеми, вели Шолц.

Министерот за економија Петер Алтмаиер исто така реагираше на веста оценувајќи дека Луфтханза сега има перспектива и шанса да се фати во костец со најголемиот предизвик во својата историја.

До сега најголем акционер беше германскиот милијардер Хајнц Тиле, кој се противеше на влезот на државата во Надзорниот одбор. Меѓутоа, како и останатите други акционери, и тој потоа го одобри пакетот помош, што пак пазарот го поздрави со скок на акциите за една четвртина.

 

Поврзани вести

Европска агенда на премиерот Заев – Работни посети на Брисел, Мадрид и Атина

Слободен печат

Мицкоски: Бараме датум и преговори со ЕУ веднаш

Во Израел има помалку од 1.000 активни случаи на заразени со Ковид-19

МИА Агенција

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Менкиноски: Фамозната белешка на АНБ не е доказ во постапката против Јордан Камчев

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Остави Коментар