Tag : берлин

Останатo Спорт

Доколку Зверев излегува да се забавува ќе биде исфрлен од турнирот

Слободен печат
Александер Зверев неодамна беше критикуван бидејќи и покрај препораките да биде во самоизолација тој беше уловен како се забавува во ноќен клуб во Монте Карло....
Вести Економија

Луфтханза се спаси, Берлин најголем сопственик

Слободен печат
Акционерите на Луфтханза на вонреден генерален собир го одобрија пакетот државна помош вреден 9 милијарди евра. Претходно Европската комисија одобри план за државна субвенција на...
Вести Свет Слајдер

Антирасистички протести ширум Германија: Полицијата ги пофали демонстрантите

Слободен печат
Демонстранти во Берлин, Хамбург и неколку други германски градови и денеска протестираат против расизмот и општествената нееднаквост, правејќи човечки синџир на солидарност. Околу 8 илјади...
Вести Свет

Во Берлин уапсени 93 лица по протестот

Слободен печат
Берлинската полиција денеска соопшти дека уапсила 93 лица во врска со антирасистичките протести што се одржаа вчера во градот, додавајќи дека повеќето од нив биле...
Вести Свет

Гренел ќе се повлече од функцијата амбасадор на САД во Берлин во наредните недели

Слободен печат
Според информациите на германската новинска агенција ДПА, Ричард Гренел (53) наредните недели ќе ја напушти функцијата на американски амбасадор во Берлин, а агенцијата тоа го...
Вести Свет

Голем пожар во близина на аеродромот во Берлин

Слободен печат
Голем пожар избувна во северен Берлин, во близина на аеродромот Тегел. Горат складишта и засега нема информации за евентуални жртви. Според градската противпожарна служба, причините...
Вести Свет Слајдер

Жестока пресметка во Берлин: Полицијата апсеше демонстранти кои протестираа против мерките за коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат
На Јутјуб се појави видео на кое се гледа како германската полиција во Берлин ги третира демонстрантите кои се спротивставуваат на полициските наредби. Полицијата во...
Вести Свет

Берлин и сојузните држави воведуваат задолжително носење маски во јавниот превоз

Слободен печат
Германската престолнина Берлин од 27 април воведува задолжително носење на санитарни маски во јавниот превоз поради епидемијата од коронавирусот со што им се придружува на...
Вести Свет Слајдер

Простести и апсења во Берлин: Полицијата им приреди брутален третман на демонстрантите! (ВИДЕО)

Слободен печат
Поради ограничувањата за движење на граѓаните на Германија, се одржаа протести во Берлин. Граѓните велат дека, протестот се одржува поради ограничувањата на нивните права. Тие...
Вести Македонија Слајдер

МНР: Со лет од Берлин и Бон вратени уште 180 македонски граѓани

Слободен печат
Министерството за надворешни работи информира дека денеска беше организиран лет за репатријација на вкупно 180 македонски граѓани од Берлин и Келн/Бон. Со ова, бројката на...