8 C
Скопје

Tag : држава

Вести Свет

Демократите ја засилија кампањата за Вашингтон да стане 51 американска држава

Слободен печат
Со поддршка на претседателот Џо Бајден и контролата што ја имаат во Конгресот, демократите денеска ја засилија својата кампања за давање статус на држава на...
Вести Македонија

Николоски: Власта уште еднаш докажа дека е во договор со криминалците

Слободен печат
Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски при денешната посета на Неготино рече дека Владата, односно премиерот Зоран Заев нема стабилно парламентарно мнозинство. Денеска сме тука во...
Вести Македонија

Заев: Ако некој граѓанин има право да зборува на својот мајчин јазик, не губат другите граѓани, добива Северна Македонија

Слободен печат
Ако некој граѓанин има право да зборува на својот мајчин јазик, со тоа не губат другите граѓани, туку добива Република Северна Македонија, како граѓанска и...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Професор Борче Давитковски: Сè повеќе, за жал, градиме партизирана држава

Слободен печат
Изминатите 30 години кај нас, за жал, некако не успеавме да направиме едно граѓанско општество, држава во која граѓаните ќе ги остваруваат своите права на...
Вести Македонија

Минусни температури во цела држава, на Попова Шапка -16 степени

МИА Агенција
Минусни температури изутрина во седум часот се регистрирани во целата држава, а најстудено е на Попова Шапка, каде се измерени -16 степени. Во Берово и...
Вести Македонија Слајдер

Мицкоски: Ќе понудиме план за вадење на државата од криза, се надевам дека со локалните избори може да има и парламентарни

Слободен печат
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за ТВ Клан истакна дека во новата година која повторно е изборна за државата, опозицијата ќе понуди план...
Вести Регион

ВИДЕО: Напнато беше денес во собранието на Црна Гора, сепак овој лапсус го запали интернетот

Илинка Иљоска
Тешки зборови си упатија денес еден на друг пратениците во собранието на Црна Гора за време на дискусијата за програмата и составот на владата на...
Вести Македонија Слајдер

Македонската нација за Месиќ е историски факт: Не ја создал ниту Тито, ниту Коминтерната, Бугарија беше во Оската, на крај мина кај сојузниците

Слободен печат
Сметам дека односот меѓу Бугарија и Македонија, во времето додека Македонија беше во рамките на Југославија, одамна е апсолвирано прашање и дека тука не смее...
Вести Економија Слајдер

Собрание: Утре треба да се гласаат законите за финансиска помош за плати

Весна Дамчевска
На собранискиот дневен ред, утре се законите согласно кои државата ќе може да им исплати финансиска помош за плата на работодавачите и на самостојните вршители...
Вести Економија

СКТМ со барање до Владата: Мерките од четвртиот сет да важат и за компаниите што го намалиле бројот на вработени

Слободен печат
Стопанската комора за туризам на Македонија (СКТМ) бара финансиската поддршка за работодавачите погодени од здравствено-економската криза предизвикана од вирусот ковид-19, заради исплата на платите за...