Tag : држава

Вести Македонија Слајдер

И странските дипломати кои влегуваат во земјава ќе одат во задолжителен карантин

Слободен печат
Владата на Република Северна Македонија на оваа своја седница го разгледа и донесе Протоколот за влез во Република Северна Македонија на странски дипломати акредитирани во...
Вести Македонија Слајдер

Џафери: Претседателот ќе прогласи вонредна состојба

Слободен печат
Претседателот на Собранието Талат Џафери вели дека претседателот на државата има надлежности за прогласување вонредна состојба и додава дека тоа се очекува од него да го...
Вести Економија

Занаетчиството директно погодено од кризата

Слободен печат
Новонастаната ситуација во државата поради Корона Вирусот, наложува потреба да се преземат чекори за надминување на кризата и во секторот Занаетчиство бидејќи ние сме директно засегнати, велат...
Вести Економија

Ванчо Орданоски: Државата мора да размисли да воведе субвенции за ИТ индустрија

Слободен печат
„Младите и образовани луѓе често заминуваат. Актуелна во светски рамки е ИТ индустрија, која создава нето износ од 160 милиони евра, со перспектива да стигне...
Вести Македонија Слајдер

Оние што не можат да извадат пасош може да го тужат МВР

Мирослава Бурнс
Граѓаните што не можат да извадат пасош и кои поради тоа претрпеле некоја штета, може да го тужат Министерството за внатрешни работи, ама во практика...
Вести Регион

Коснет: Косово е држава и тоа и ќе остане

Слободен печат
Американскиот амбасадор во Косово Филип Коснет изјави вчера во Северна Митровица дека „Косово е држава и тоа и ќе остане” и порача дека е неопходно...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Сите наши постапки мора јасно да потврдат дека Владата и државата се во сигурни раце

Слободен печат
Сите постапки на секој член на извршната власт мора јасно да потврдат дека Владата и државата се во сигурни раце, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Дури 1.000 административци работат на по две, три, а некои дури и на шест работни места

Слободен печат
Во јавниот сектор има повеќе работни места отколку вработени, а има вработени кои пополнуваат работни места во две или повеќе институции. Оваа напомена стои во...
Вести Економија Слајдер

Петрески: Растот на просечната плата е добар, но е недоволен

Слободен печат
Испорачаниот раст на БДП-то кој за 2019 година се очекува да биде 3,6 отсто може да се смета за задоволителен во тековниот контекст, оценува проф....
Вести Економија

ПЕСИМИСТИЧКИ ПРОГНОЗИ НА ЕКСПЕРТИТЕ: Глобалната економија ќе стагнира и во 2020 година

Слободен печат
По 2019 година, кога глобалната економија забележа најмал раст по големата глобална финансиска криза од 2008-2009 година, повеќето меѓународни организации и економисти очекуваат трендот на...