6 C
Скопје

Tag : Луфтханза

Вести Економија

Германската авиокомпанија со дебело минусно салдо: „Луфтханза“ со оперативни загуби од 1.26 милијарди евра во третиот квартал

Слободен печат
Германската авиокомпанија „Луфтханза” соопшти дека работела со оперативна загуба од 1,26 милијарди евра во третиот квартал поради масовното откажување на летови во време на пандемијата...
Вести Свет

Луфтханза ќе повлече 150 авиони од флотата, следуваат уште откази

Марина Дамческа
Луфтханза најави дополнителни откази, покрај оние 22.000 за кои информираше на почетокот на годината. Блумберг претходно јави, дека најголемата европска авиокомпанија размислува за отпуштање на...
Вести Економија

Илјада вработени од Луфтханза ќе добијат отказ

Слободен печат
Германската авиокомпаија „Луфтханза” денеска најави дека планира илјада вработени во администрацијата да добијат отказ, поради кризата предизвикана од пандемијата во новиот коронавирус. Во соопштението од...
Вести Свет

Луфтханза им нуди брзи тестови за коронавирус на патниците за 139 евра

Слободен печат
Германската авиокомпанија „Луфтханза” на аеродромот во Франкфурт им нуди тест за Ковид-19, а резултатите се добиваат за неколку часа. Цената изнесува 139 евра за брз...
Вести Економија

Луфтханза се спаси, Берлин најголем сопственик

Слободен печат
Акционерите на Луфтханза на вонреден генерален собир го одобрија пакетот државна помош вреден 9 милијарди евра. Претходно Европската комисија одобри план за државна субвенција на...
Вести Свет

Акционерите на „Луфтханза” ја прифатија помошта од германската Влада

Слободен печат
Акционерите на „Луфтханза” денеска изгласаа германската Влада да преземе 20-процентен удел во компанијата, отворајќи го патот за доделување девет милијарди евра државна помош за кризата...
Вести Економија

Акционерите ќе гласаат за „судбината“ на Луфтханза

Слободен печат
Менаџментот на германската авиокомпанија „Луфтханза” денеска на генералното собрание на компанијата ќе побара поддршка за акционерите за договорот за пакетот за спасување вреден девет милијарди...
Вести Економија Свет

Нема договор со синдикатот за намалување на трошоците за вработените во Луфтханза

Слободен печат
Раководството на „Луфтханза” сè уште нема постигнато договор со синдикатите за мерките за намалување на трошоците за вработените, соопшти денеска германската национална авиокомпанија. Како што...
Вести Економија

Акциите на Луфтханза „тонат“ поради несогласување на најголемите акционери околу државната помош

Слободен печат
Акциите на Луфтханза утрово паднаа за 5,7 отсто по изјавата на генералниот директор Карстен Шпор дека компанијата ќе настојува да избегне приземјување и инсолвентност по...
Вести Економија

„Луфтханза“ може да остане без државната помош – акционер против влегување на државата во сопственоста на концернот

Слободен печат
Голем акционер на германската национална авиокомпанија „Луфтханза“ би можел да ја спречи помошта од државата, бидејќи се противи на „влес“ на државата во сопственичката структура...