Tag : пакет

Вести Економија Слајдер

Заев: Наскоро почнува реализацијата на четвртиот пакет економски мерки

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев денеска на Фејсбук напиша дека наскоро ќе започне реализацијата на четвртиот пакет економски мерки кој опфаќа директна помош за економијата и за...
Вести Економија

ЕП ќе ги разгледува разликите околу намалувањата на повеќегодишната буџетска рамка на ЕУ

Слободен печат
Управувањето со Фондот за закрепнување, сопствените буџетски ресурси на ЕУ и суштински прашања за самата седумгодишна буџетска рамка се трите „важни теми“ за кои ЕП ќе...
Вести Регион

Мицотакис: Се враќаме во Атина со пакет од над 70 милијарди евра

Слободен печат
Се враќаме во Атина со пакет помош што надминува 70 милијарди евра, рекорден износ за нашата земја, изјави грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на прес конференцијата...
Вести Економија

Пакетот за опоравување на ЕУ треба да содржи повеќе грантови, а не заеми

Слободен печат
Пакетот мерки на Европската унија за помош на економијата да се опорави од пандемијата од корона вирусот би требало во поголем дел да се состои...
Вести Економија

Луфтханза се спаси, Берлин најголем сопственик

Слободен печат
Акционерите на Луфтханза на вонреден генерален собир го одобрија пакетот државна помош вреден 9 милијарди евра. Претходно Европската комисија одобри план за државна субвенција на...
Вести Економија

Владата не не вклучи во ниту еден пакет – трпиме големи штети

Слободен печат
Туристичките водичи бараат поддршка од државата за да ги надминат финансиските загуби кои ги трпат поради пандемијата со КОВИД-19. Тие денеска информираа дека не се...
Вести Економија

Словенија со дополнителни 116 милиони евра помош за исплата на плати за вработените

Слободен печат
Словенечките компании добиваат уште 116 милиони евра државна помош со цел ублажување на последиците од епидемијата со новиот коронавирус. Средствата ќе се доделат со цел...
Вести Економија

Германија ќе одржи посебен состанок за примена на мерките за помош

Слободен печат
Германската канцеларка, Ангела Меркел, планира за в петок да свика и да одржи посебен состанок на кој ќе се разговара за почеток на примената на...
Вести Економија

Германија подготвува пакет економски мерки вредни 80 милијарди евра

Слободен печат
Претставниците на партиите во коалициската влада на канцеларката Ангела Меркел за утре најавија состанок на кој би расправале за деталите за новиот финансиски пакет кој...
Вести Економија

Царовска: Владата со посебна сериозност ги разгледува барањата на странските инвеститори

Слободен печат
По денешната седница на Владата надлежните институции ќе објават што е усвоено од Уредбите на третиот антикризен пакет, изјави вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска....