19 C
Скопје

Tag : пакет

Вести Македонија Слајдер

Пендаровски ги потпиша Указите за прогласување на законите од т.н. петти пакет економски мерки

Слободен печат
Од кабинетот на претседателот Стево Пендаровски , соопштија дека првиот човек на државата ги потпишал Указите за законите -На македонската јавност и е добро позната...
Вести Свет

Евакуирани канцелариите во Капитол хил, пронајден е сомнителен пакет

Слободен печат
Дел од Претставничкиот дом во Вашингтон, каде се наоѓаат канцеларии, денеска привремено беше евакуиран поради сомнителен пакет. Полициските службеници од обезбедувањето на зградата истражуваа сомнителен...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Власта нема кворум, опозицијата нема милост

Бурно и без договор заврши кратката координативна седница на пратеничките групи кај собранискиот спикер Талат Џафери, на која главна тема беше денешната собраниска седница на...
Вести Ви Препорачуваме Економија

За помошта од 6.000 денари ќе треба уште едно пролонгирање

Соња Кириџиевска
Сосема е извесно дека мора да има уште едно пролонгирање на рокот за исплата на финансиската помош од 6.000 денари, која 24.000 граѓани ја чекаат...
Вести Економија

Петтиот пакет мерки неизвесен поради нестабилното мнозинство во парламентот

Слободен печат
Граѓаните секојдневно се сведоци дека парламентарното мнозинство е сѐ понестабилно, што се покажа и со изјавата на вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи кој побара...
Вести Скопје Слајдер

ВИДЕО | Протест на угостители и музичари во Скопје: Помошта што ја добиваме е недоволна, бараме посебен сет за нас и дозвола за работа

Угостители, музичари и сопственици на фото-студија денеска повторно излегоа на протест во Скопје во знак на незадоволство од петтиот владин пакет на анти-кризни мерки за...
Вести Економија

ВИДЕО I Маја Бабиќ од Асоцијација ИВАП: Организаторите на настани не бараат гратис пари, туку фер и правична помош за нивната дејност

Слободен печат
Членките на Асоцијацијата ИВАП кои се директно вклучени во индустријата за организација на настани се крајно разочарани и револтирани од објавените мерки од петтиот пакет...
Вести Економија Слајдер

Петти антикризен пакет мерки: Педесет милиони денари поддршка и за 120 радиодифузери

Слободен печат
Вкупно 50 милиони денари поддршка за сите 120 радија и телевизии во земјава кои имаат концесии за емитување на програма се предвидени со петтиот пакет...
Вести Македонија

Откупот на тутунот ќе продолжи до 31 март, петте милиони евра да бидат ковид-мерка, а не исплата на разликата во цена

Слободен печат
До 31 март ќе биде продолжен рокот за откупот на тутунот, договорија денеска производителите, компаниите и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа. Договорените...
Вести Економија Слајдер

Во тек разговорите за новиот антикризен пакет, се зголемува бројот на индустрии што бараат помош

Слободен печат
Интензивно течат разговорите за новиот, петти антикризен пакет мерки што треба да обезбеди финансиска поддршка за граѓаните и стопанството. Отворена е широка дебата во која...