15 C
Скопје

Лига Европа: Елмас и Адеми ги очекуваат ривалите во нокаут-фазата

Со почеток од 13.00 часот во седиштето на УЕФА, Нион, ќе се одржи ждребот за 1/16 финалето во Лига Европа, а помеѓу 32 екипи ќе се најдат и двајца македонски репрезентативци, Елиф Елмас со Наполи и Аријан Адеми со Динамо Загреб.

Има вкупно 16 носители и исто толку неносители. Помеѓу носителите се победниците од 12 крупи во ЛЕ (во ова друштво се наоѓаат токму Наполи и Динамо Загреб) и четирите најдобри третопласирани од групите во Лигата на шампионите, додека неносители се второпласираните од Лига Европа и четирите најлоши третопласирани од ЛШ.

Клубовите кои беа во иста група во Лигата на Европа не можат да играат еден против друг, а правилото важи и за клубовите од иста земја. За Динамо тоа значи дека не може да го извлече австрискиот Волфсбергер, а Наполи не може барем во овој дел од нокаут фазата со Реал Сосиедад.

Прочитајте и...  Де Лаурентис бара да се одложи дербито меѓу Јуве и Наполи!

Поради чувствителни политички прашања, нема да можат да се сретнат меѓу себе клубовите од Русија и Украина. Носителите ќе бидат домаќини на реванш средбите на 25 февруари 2021 година, а првите натпревари од 1/16 финалето се на 18 февруари.

Лига Европа, 1/16 финале –

Носители: Милан, Арсенал, Ајакс, Клуб Бриж, Динамо Загреб, Хофенхајм, Лестер, Баер Леверкузен, Манчестер јунајтед, Наполи, ПСВ, Ренџерс Рома, Шахтјор, Тотенхем, Виљареал.

Неносители: Антверп, Бенфика, Брага, Црвена звезда, Динамо Киев, Гранада, Краснодар, Лил, Макаби Тел Авив, Молде, Олимпијакос, Реал Сосиедад, Салцбург, Славија Прага, Волфсбергер, Јанг Бојс.

Поврзани вести

Македонската претсметка во АБА2 лигата му припадна на МЗТ Скопје

Слободен печат

Да се внимава на Скубе, тој не знае нас, но и ние го знаеме него

Слободен печат

Само три клуба се опција за Халанд, меѓу нив не е Јунајтед

Слободен печат

Алушовски: Против Брест Мешков да го обезбедиме шестото место

Слободен печат

Перо Антиќ: Не размислувам за оставка, не може да влеземе на терен да играме место нив 

Слободен печат

Пријави се на SINALCO PES Balkan лигата и играј за фонд од 5.000 евра!

СП.

Остави Коментар