„Квантас“ отпушта 6.000 вработени, компанијата ќе приземји 100 авиони

Речиси 15.000 работници ќе останат на принуден одмор се додека компанијата не почне да го зголемува бројот на летови.

„Квантас ервејс“ планира да го намали бројот на вработени за 20 отсто со цел да собери до 1,9 милијарди австралиски долари, капитал во рамки на амбициозниот план за заштеда и намалување на трошоци донесен за справување со пандемијата од корона вирусот.

Австралиската авио – компанија денеска исто така соопшти дека ќе приземји 100 летала на период од 12 месеци и одма ќе го „пензионира“ остатокот од флотата на авионите „Боинг 747“ на шест месеци пред планираниот рок, со оглед на ограничувањата за патување кои ги наметна глобалната здравствена криза.

Генералниот директор Алан Џојс изјави дека компанијата ги смета за „реални“ преземените чекори со оглед дека според нив меѓународните летовинема да бидат обновени во поголем обем до јули 2021, пренесува „Ројтерс“.

Прочитајте и...  Претставник на Европската комисија: Склучивме договор за набавка и на вакцината на „Модерна"

Тригодишниот план на штедење, покрај заштеда на расходите за гориво во износ од 15 милијарди австралиски долари, предвидува и прво собирање на капитал на оваа компанија за период поголем од десет години.

Најавено е и отпуштање на 6.000 работници од вкупно 29 илјади во сите сектори, при што најголем дел ќе бидат административци и вработени на аеродромите, а остатокот ќе биде мешавина од кабински персонал, инженери и пилоти.

Покрај тоа, 15.000 работници ќе останат на принуден одмор се додека компанијата не почне да го зголемува бројот на летови.

 

Поврзани вести

Нови 2.135 случаи на коронавирус во Грција, 101 лице почина

Слободен печат

ВИДЕО: Кина и Јапонија работат на јакнење на економските врски

И.И.

ИНФОГРАФИК | Сите анти-ковид вакцини што се влезени во „финале“ на едно место: Од што се направени, колку ќе чинат и нивната ефикасност

Слободен печат

Нови 608 смртни случаи од ковид-19 во Велика Британија, најмногу од мај

Слободен печат

Македонија испратила документи до Софија, се чека одговор

Слободен печат

Анкета: Една четвртина од Италијанците веруваат во теории на заговор за Ковид-19

И.И.

Остави Коментар