6.8 C
Скопје

Tag : авиокомпанија

Вести Ви Препорачуваме Регион

КРИК и ОЦЦРП: Кумот на претседателот на Србија ја купи авиокомпанијата од Станко Суботиќ

Слободен печат
Кумот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, Никола Петровиќ, ја купи авиокомпанијата „Ер Пош“ од контроверзниот бизнисмен Станко Суботиќ, пишуваат денес истражувачкиот портал КРИК и...
Вести Свет

Неопходна мерка: Авиокомпанијата „Квантас“ ќе инсистира на вакцинација на патници пред секој лет

Слободен печат
Австралиската авиокомпанија „Квантас“ ќе инсистира на вакцинација на странските патници пред летовите, мерка што е опишана како „неопходна”. – Ги менуваме условите и ќе бараме...
Вести Економија

Отворен аеродромот во Милано, првите два дена без летови

Слободен печат
Аеродромот во Милано Линате, од денеска е отворен по четири месеци откако престана да работи поради корона вирусот, но првите два дена ќе поминат без...
Вести Економија

Уште еден авио гигант „потклекна“ пред кризата: „United Airlines“ отпушта 36 илјади вработени

Слободен печат
„United Airlines“ е третата по големина авиокомпанија во светот. Во планифраните 36 илјади откази планирани се отпуштања на 15.000 стјуардеси, 11.000 работници кои работат на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ерсој од ТАВ Македонија: Опоравувањето од оваа криза би било бавно и потребни се неколку години за да се вратиме на бројот на патници од 2019 (ВИДЕО)

Слободен печат
Од 1 јули започнуваме со работа со нови протоколи со цел да ги заштитиме нашите патници и сите да се заштитиме од ширење на вирусот....
Вести Економија

„Квантас“ отпушта 6.000 вработени, компанијата ќе приземји 100 авиони

Слободен печат
„Квантас ервејс“ планира да го намали бројот на вработени за 20 отсто со цел да собери до 1,9 милијарди австралиски долари, капитал во рамки на...
Вести Економија

Акционерите ќе гласаат за „судбината“ на Луфтханза

Слободен печат
Менаџментот на германската авиокомпанија „Луфтханза” денеска на генералното собрание на компанијата ќе побара поддршка за акционерите за договорот за пакетот за спасување вреден девет милијарди...
Вести Економија

Повторно почна да сообраќа автриска АУА

Слободен печат
По принудната пауза поради коронавирусот, австриската национална авиокомпанија АУА, пповторно почна да лета. Првиот редовен лет, по тримесечна пауза, беше рано утрово од виенскиот аеродром...
Вести Економија

Луфтханза затвора 22 илјади работни места?

Слободен печат
Во германската национална авиокомпанија „Луфтханза” поради кризата со новиот коронавирус, загрозени се поголем број на работни места од очекуваното, односно 22.000 работни места. „Луфтханза” до...
Вести Економија

„Луфтханза“ за три месеци претрпи загуба од 2,1 милијарда евра

Слободен печат
Поради пандемијата предизвикана од корона вирусот и мерките кои ги презедоа владите на земјите во светот, авио – компаниите беа принудени на ги спуштат своите...