16 C
Скопје

Tag : штедење

Ваши финансии - Спонзорирана категорија

Како да го одберете совршениот детски подарок?

СП.
Доколку ги прашате родителите, речиси сите ќе бидат искрени и ќе кажат дека нивното дете има премногу играчки. Без разлика на возраста, секое дете, кога...
Ваши финансии - Спонзорирана категорија

Заштедете пари, заштедете време – уживајте во празниците

Слободен печат
Како да почнете? Пред се’, направете си план за трошење. Почнете од наједноставните, месечни трошоци. Имајте го предвид и времето што го одвојувате за да...
Ваши финансии - Спонзорирана категорија

Штедење наспрема вложување (инвестиција) – што е разликата?

СП.
Штедење наспрема вложување (инвестиција) – што е разликата? Да се штеди или да се инвестира значи одвојување или собирање средства за вашата иднина. Најдобрите методи...
Економија Живот Магазин Магазин слајдер Семејство

Како да штедите како Германците?

СП.
Домашно сметководство Контролирањето на вашите приходи и трошоци ви помага да спречите отворање финансиски дупки во вашиот личен или семеен буџет. Експертите советуваат да водите...
Вести Економија

Се штеди и во вондредни услови: Штедењето во денари е повисоко од девизното, вели Бесими

Слободен печат
И во вонредни услови депозитите имаат годишен раст, а таквото зголемување зборува за довербата која банките ја имаат кај населението. Ова беше посочено на денешното...
Вести Економија Слајдер

Светски ден на штедењето: Македонските граѓани чуваат над 418 милијарди денари во банките

Слободен печат
Македонските граѓани во банките низ земјава чуваат 418,644 милиони денари. Поголем дел од депозитите се однесуваат на физички лица, а помал на корпоративниот сектор. Податоците...
Вести Економија

„Квантас“ отпушта 6.000 вработени, компанијата ќе приземји 100 авиони

Слободен печат
„Квантас ервејс“ планира да го намали бројот на вработени за 20 отсто со цел да собери до 1,9 милијарди австралиски долари, капитал во рамки на...
Вести Економија

Се топат милијардите: Саудиска Арабија воведува жестоки мерки за штедење

Слободен печат
Мерките вклучуваат стопирање на исплатата на минималец за граѓаните, како и зголемување на данокот на додадена вредност што би требало да го зајакне државниот буџет...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Совети од експерти како да не банкротирате во текот на корона-кризата

Слободен печат
Во овие вонредни околности голем број луѓе се многу засегнати и ќе мора драстично о да го сменат начинот на кој трошат и заработуваат. Како...
Забава Магазин

ПРЕДИЗВИК ОД 52 НЕДЕЛИ: Еве како да заштедите 1.400 евра за една година

Слободен печат
Еден од најпопуларните начини за штедење на пари, кој може да се најде на интернет е наречен „Предизвик од 52 недели“ и со него од...