8 C
Скопје

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Сопругата на Медведчук, Оксана Марченко, најави дека ќе влезе во политиката за да го „заштити украинскиот народ“.

– До вчера бев сопруга и мајка. Но, ме принудивте да земам политичко оружје за да застанам покрај мојот сопруг и да работам на нашата заедничка цел. Сега го добивате не само Медведчук, туку и Марченко, иако не се трудев да се занимавам со политика. Не ми остана друг избор. Денес, јас се приклучувам на платформата „За живот“, каде што ја гледам заштитата на украинскиот народ како моја главна задача – рече Марченко во видеообраќањето на нејзиниот канал на „Јутјуб“.

Таа себеси и нејзиниот сопруг ги опиша како „граѓани кои го почитуваат законот“ и „иднината на Украина“.

Медведчук се обиде да возврати со иницирање постапка за отповикување на Зеленски, но бидејќи неговата опозициска платформа нема доволно гласови, се очекува иницијативата да пропадне.

Медведчук беше „сивата еминенција“ на Украина како шеф на претседателската администрација под водство на друг претседател, Леонид Кучма, и тој е исто така кум на Путин (ја крстеше ќерката на рускиот претседател ). Тој е исто така деловен партнер на олигархот Ихор Коломоиски, кој е сопственик на една четвртина од медиумската империја „Коломоиски“.

Кампањата на Зеленски против политичката опозиција и олигархот беше делумно инспирирана од неговото опаѓање на популарноста, откако тој во голема мерка не ги исполни своите предизборни ветувања за ставање крај на корупцијата. Тоа е, исто така, како што посочува, обид да се соочиме со „олигарскиот проблем“ што ги мачи повеќето земји од поранешниот Советски сојуз.

Неодамна, украинскиот генерален обвинител започна истрага против поранешните управители на „ПриватБанк“, кои се обвинети за грабеж на банката и оставање „дупка“ во билансот на состојба во износ од 5 милијарди долари, што доведе до нејзино национализирање во 2016 година.

Исто така, постои обид за исфрлање на главениот акционер „Коломоиски“ од структурите во рамките на националната компанија за гас „Нафтогас“.

Прочитајте и...  🔴 СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Денешниот Утрински брифинг од 7.30 до 10.30 е во тек!

Марченкова е краен корисник на офшор компанијата „Болвик“ на Британските Девствени Острови. Тој е исто така регистриран сопственик на компанија за производство на природен гас на Крим, која беше запленета од Русија, како и на многу големи компании кои претходно беа под контрола на „Коломоиски“.

Според украинскиот устав, можат да бидат санкционирани само граѓаните кои учествувале во терористички акти. Одлуката на Советот за национална безбедност и одбрана да воведе санкции за Медведчук и неговата сопруга се заснова на документи и видеа кои „сведочат за незаконските терористички активности на овие лица“.

За само неколку дена, ескалираа тензии меѓу Русија и Украина, а во Донбас ситуацијата изгледа дека е на работ на нова војна.

Додека украинските власти најавуваа санкции против проруските политичари и медиумите, Москва одговори со остри критики, а државните пропагандисти ја повикаа владата да ги анексира сепаратистичките републики Донбас.

Остриот тон веднаш резултираше со нови прекршувања на прекинот на огнот меѓу украинската армија и сепаратистите, поттикнувајќи ги стравувањата дека најголемиот европски конфликт може повторно да излезе од контрола.

Дејствата на украинскиот претседател Владимир Зеленски се во голема спротивност со сликата за миротворецот што тој го негуваше во првите месеци од неговото претседателствување. На почетокот на февруари, тој затвори три проруски телевизиски канали, обвинувајќи го нивниот сопственик за финансирање на сепаратистите од Донбас. Следеше серија санкции против украински и руски поединци и компании под истите обвиненија.

Најозлогласеното име на списокот на санкционирани беше Виктор Медведчук, ветеран во украинската политика. Тој ја предводи опозициската платформа „За живот“, водечката проруска партија во земјата. Медведчук е близок пријател и на рускиот претседател Владимир Путин и неговата десна рака во Украина во последните две децении.

Прочитајте и...  Најчевска: Тие што се уплашија од пратениците во скафандери се истите што не излегоа од кафеаните

Одговорот на Русија на украинските санкции беше остро изразен, но помалку бурен отколку што можеше да се очекува. Обвинувајќи го Киев за двојни аршини и политичка репресија, Кремлин вети дека нема да го сруши Донбас.

Сепак, целокупниот тон на изјавите на руските официјални лица беше релативно непристрасен, како дејствијата на Украина да не ги изненади, забележа „Москва тајмс“. Всушност, Кремљ придава мало значење на домашната динамика зад одлуките на Зеленски. Тој не обрнува внимание на падот на рејтингот на украинскиот претседател или на неговата желба да се позиционира како силен лидер. Руското раководство не го смета Киев, туку новата американска администрација, одговорна за растечките тензии во односите меѓу Русија и Украина.

Уште од претседателската кампања во Америка, Кремљ сериозно ги сфати ветувањата на новиот претседател Џо Бајден дека ќе биде построга кон Русија и се подготви Вашингтон да ги удвои напорите за ограничување на руското влијание.

Во тој контекст, моменталното разгорување на односите со Украина е само уште еден елемент од она што Москва го смета за нова антируска офанзива на Америка – предвидливо продолжување на поддршката на САД за уапсениот руски опозициски лидер Алексеј Навални и нова криза во Русија-Европа односи.

Со оглед на тоа што Вашингтон истовремено бараше ослободување на Навални и го поддржа Зеленски во борбата против украинската проруска опозиција, толкувањето на Москва е дека ова е крајниот доказ дека реториката на Западот за демократијата и човековите права не е ништо повеќе од инструмент на геополитичко ривалство.

Прочитајте и...  ЕУ регистрира зголемување на барања за азил од Украина

Друг заклучок донесен од Кремљ е дека тој треба дополнително да ги интензивира напорите за намалување на зависноста на земјата од Запад, бидејќи во секој момент нови санкции можат да ја погодат земјата.

Санкционирањето на Медведчук го прави продолжението на преговорите меѓу Русија и Украина скоро невозможно. Во последниве години, тој беше единствениот украински политичар кој редовно се состануваше со Путин лично – во обид да се зголеми популарноста на Медведчук во Украина, Москва го направи клучен посредник во контактите со Киев.

Русија го претстави како неопходен „фиксер“ кој и помогна на Украина да обезбеди релативно поволен договор за гас, организираше размена на затвореници со сепаратистички републики и ги ослободи украинските компании од руските санкции.

Новите санкции го спречуваат Медведчук да ја продолжи оваа улога, но тоа не значи дека Кремлин ќе побара негова замена. Покрај тоа, тој најверојатно ќе ја удвои својата помош за санкционираниот политичар за да ја подобри својата финансиска позиција, која е сериозно оштетена од санкциите. Партијата на Медведчук веќе е на првото место во украинските анкети и нејзината популарност веројатно ќе добие дополнителен поттик затоа што умерените проруски гласачи во таа земја стануваат сè поразочарани од склоноста на Зеленски кон националистичка политика.

 

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар