16.8 C
Скопје

Tag : војна

Вести Свет

Во Сирија за 10 години војна речиси 500.000 жртви

МИА Агенција
Во Сирија за време на една деценија војна имаше речиси половина милион жртви, соопшти денеска Сириската опсерваторија за човекови права (СОХР). Сириската невладина организација ги...
Вести Свет

Хафтар предвидува нова војна во Либија

Слободен печат
Командантот на Либиската национална армија (ЛНА), фелдмаршалот Калифа Хафтар, се закани со нова војна во Либија доколку не биде постигнат политички договор и ако не...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО: „Јас се викам Ивана“: Девојчето од спотот на Здравко Чолиќ носи голема болка во себе

Слободен печат
Ивана Легин ја отпеа познатата песна „Чаје шукарије“, со една од најголемите sвезди на Југославија, Здравко Чолиќ, уште кога беше девојче, а потоа целосно се...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ФОТО + ВИДЕО: Има ли шанси Украина да победи во нова војна со Русија?

Слободен печат
Киев и западните сили се најдоа во небрано кога Русија почна да распоредува воени сили на границата со Украина. Прашувајќи се која точно му е...
Вести Регион Слајдер

Фајон: Завршувањето на планот за мирно распаѓање на БиХ може да доведе до нова војна на Балканот

Слободен печат
Иако Јанез Јанша негираше дека испратил неофицијален документ до Брисел за наводното мирно раздвојување на БиХ, европратеничката Тања Фајон објави покана до словенечкиот премиер да...
Жена Живот Магазин Магазин слајдер

ФОТО: Огромните вештачки нокти на ова бебе предизвикаа војна меѓу мајките

Слободен печат
Деновиве се крена бура ширум социјалните мрежи. Причината? Eдна мајка станала мета на напад откако се пофалила со вештачките нокти на нејзиното бебе на Фејсбук. Мајката објавила...
Жена Живот Магазин Магазин слајдер

ФОТО+ВИДЕО | Ветеранка од втората светска војна возеше ЅU-34! Бабушка (99) се издигна во небото: Чувството е космичко!

Слободен печат
Можеби има 99 години, но оваа супер бабичка нема намера да забави. Минатата недела, ветеранката од Втората светска војна, Марија Колтакова, пилотираше со симулаторот за летови SU-34 во...
Вести Свет

Песков: Русија и Кина не водат вакцинална војна

Слободен печат
Русија апсолутно го отфрла тврдењето на францускиот претседател Емануел Макрон дека Москва и Пекинг ги злоупотребуваат вакцините против коронавирусот како инструмент за влијание, изјави денеска...
Вести Свет

Саудиска Арабија нуди план на Хутите за крај на војната во Јемен

Слободен печат
Саудиска Арабија денеска соопшти дека ќе понуди план за јеменските бунтовници Хути за прекин на огнот во повеќегодишната војна во земјата со кој ќе се...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Нова војна во кралскиот дворец: Меган ги обвини Кејт, Камила и Чарлс, се подготвува истрага за злоставување на персоналот!

Слободен печат
Во британскиот кралски двор буквално завладеа вистинска војна меѓу актуелните и поранешни членови на познатото семејство, но и лицата кои и служеле на Меган Маркл...