војна Archives - Слободен печат

Tag : војна

Вести Планета

На меѓународна конференција во Берлин ќе се бара решение за кризата во Либија

Слободен печат
Наскоро во Берлин ќе се оддржи Меѓународна конференција на која ќе се направи обид за изнаоѓање решение за граѓанската војна во Либија, кажа денеска портпаролот...
Вести Планета

Како Американците праќале ТАЈНИ ПОРАКИ на Техеран и кој им бил посредник?

Слободен печат
Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го нареди убиството на Касем Сулејмани и со тоа конфликтот со Техеран да го ескалира, покрена светска драма,...
Вести Планета Слајдер

Дортмунд: Евакуација на 13.000 лица поради бомба од Втората светска војна

Слободен печат
Околу 13.000 лица денеска ќе бидат евакуирани од своите домови во Дортмунд, откако беа пронајдени неексплодирани бомби од Втората светска војна во овој германски град,...
Вести Планета

„Гардијан”: Трамп сака да избегне понатамошна воена конфронтација со Иран

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп се откажа од натамошната воена конфронтација со Иран по неколкуте дена на ескалирачки тензии, изјавувајќи дека Техеран, исто така, се чини,...
Вести Планета Слајдер

Победата на Милановиќ резултираше со „војна“ во хрватската десница

Победата на Зоран Милановиќ на претседателските избори во Хрватска предизвика очај кај гласачите од десницата кои за себе сакаат да кажуваат дека се патриоти, пишува...
Вести Планета Слајдер

Иран го развиори црвеното знаме кое е симбол за тешка битка која претстои (ВИДЕО)

Слободен печат
Иран издаде застрашувачко предупредување до САД, го развиори црвеното знаме над џамијата Џамаркан, што претставува симбол за претстојната битка. Тензиите во Иран и САД се...
Вести Планета Слајдер

Народот се крена против Трамп: Демонстрации низ САД против убиството на Сулејмани (ФОТО)

Слободен печат
Повеќе од 70 демонстрации се планирани во текот на денов во САД, во знак на протест против убиството иранскиот генерал Касим Сулејмани по наредба на...
Вести Планета Слајдер

САД-Иран: Тензиите растат, се појавија дезинформации и хаштаг Трета светска војна

Слободен печат
Убиството на иранскиот генерал Касем Сулејмани покрена многу спекулации за тоа што може да се случи откако тој беше убиен од американски беспилотни летала во...
Вести Ви Препорачуваме Планета

Трамп: Не сакав да предизвикам, туку да ја запрам војната

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека убиството на иранскиот генерал Касим Сулејмани не е изведено со цел да се предизвика конфликт со Иран, туку да...
Вести Планета Слајдер

ПРЕМИЕРОТ НА ИРАК ПРЕДУПРЕДУВА: Убиствата на Сулејмани и Мухандис ќе предизвикаат војна

Слободен печат
Ирачкиот премиер во оставка Адел Абдел Махди денеска изјави дека американскиот напад при што се убиени иранскиот генерал Касем Сулејман и командантот на проиранските ирачки...