• донбас

За Украинците, беспилотните летала „Бајрактар“ се бескорисни во Донбас – бараат да им се достават авиони Ф-16

Бројните руски противвоздушни и одбранбени системи во источна Украина сѐ повеќе ја ограничуваат ефикасноста на украинските беспилотни летала, поткопувајќи ја важната воена способност на Украина, се наведува во извештајот на Американскиот институт за проучување на војната. Џек Деч од магазинот „Форин полиси“ цитираше неколкумина анонимни украински функционери и воени лица, кои велат дека украинските сили …

За Украинците, беспилотните летала „Бајрактар“ се бескорисни во Донбас – бараат да им се достават авиони Ф-16 Read More »