Колку калории трошиме со зимските спортови?

Едвај го чекаме снегот, па дури и ако не скијаме. И санкањето троши куп калории.

Сте се прашале ли некогаш колку калории „топиме“ со фитнес активностите на снег? Ние проверивме за вас.

Иако ви изгледа како забава на снег, санкањето троши дури 362-400 калории на 1 час. Со тоа, санкањето е супер физичка активност не само за децата, туку за сите членови на семејството.

На врвот на зимските активности најпогодни за топ форма се наоѓа нордијското скијање кое „топи“ неверојатни 700 – 800 калории на час, ги активира сите мускули на телото и го зголемува капацитетот на белите дробови.

По него е скијањето кое „топи“ 500-600 калории на 1 час. Сноубордингот пак, „топи“ до 450 калории, а брзото лизгање – до 550 калории.

Лизгањето одлично ги согорува калориите, а кога на тоа ќе додадеме и дуел со противници (хокеј) потрошувањето на калории се издигнува и до 600 на еден час.

Прочитајте и...  Вечерва „Баклава“ го промовира новиот албум: Гости ќе бидат Дарко Рундек и „Суперхикс“

Прочитај повеќе

Астролозите откриваат: Месецот на раѓање открива кои болести ви се закануваат

Слободен печат

Замолчете ја лудачата во вас поради која психички и физички сте исцрпени: 7 совети од лекарите за ослободување на стресот

Слободен печат

НАШ ПРЕДЛОГ ЗА ФИЛМ: „Jexi“ е комедија која ќе ве насмее, но и ќе ве потсети на секојдневната зависност на човекот од модерната технологија

Михаило Донев

Кејт Мидлтон облече патики од 2.000 денари и за само еден час овој модел целосно се распродаде

Слободен печат

Хороскопски знаци кои важат за најголеми манипулатори!

Слободен печат

Хајли Бибер не успеа да се избори со ветрот – Фановите видоа нешто повеќе!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се туширате секој ден, а не знаете дека со тоа можеби правите грешка

Слободен печат

Повеќе од 1.300 жалби за настапот на Шакира и Џеј Ло на Супербол: „Ова е порнографски и срамно!“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Ниту Канада не ги сака Меган и Хари – Полека сите врати им се затвараат!

Слободен печат

Вечерва „Баклава“ го промовира новиот албум: Гости ќе бидат Дарко Рундек и „Суперхикс“

Слободен печат

Златна Бубамара 2020: Сашко Коцев го „избриша“ подот со РЕКЕТ, Aтиџе запеа пред публиката! (ГАЛЕРИЈА)

Васко Спасоски

Вознемирувачко видео: Бритни Спирс си го скрши стапалото додека танцуваше

Слободен печат