13 C
Скопје

Tag : калории

Магазин Магазин слајдер Храна

Што би се случило со вашето тело ако јадете пилешко секој ден?

Слободен печат
Пилешкото е омилен избор за оброк на многумина, затоа што вкусно, а притоа одличен извор на хранливи материи. Сепак, прашањето е како нашето тело би...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Не ви е потребно напорно вежбање, само перење, пеглање и чистење: Колку калории трошат домашните работи?

Слободен печат
Ако ги засукате ракавите можете да потрошите исто толку калории како напорно да вежбате. Можеби бришењето прашина и миењето садови не ви се некои од...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Броиме калории: Дали ајварот ќе ве здебели?

Слободен Печат
Бидејќи домашниот ајвар се прави само од зеленчук и малку масло, нема многу калории. Содржи протеини, јаглехидрати и масти кои се неопходни за секој здрав...
Магазин Магазин слајдер Храна

Шокантни споредби: Кафе со млеко има повеќе заситени маснотии од порција чипс!

Слободен печат
Иако помфритот е симбол на нездрава исхрана, обичното кафе со млеко се чини дека содржи повеќе заситени маснотии отколку оваа омилена „грешна“ храна. Еве кои...
Забава Магазин Магазин слајдер

Секој леб не дебелее: Калориски водич на видови на леб и препораки за диета

Слободен печат
Кога некој мисли на леб, веднаш го исклучува фактот дека токму лебот може да биде сојузник во диетите и во здравата исхрана. Во реалноста, ова...
Забава Магазин Магазин слајдер Храна

Пиете по две кафиња дневно? Веројатно не сте ни свесни колку калории внесувате (ФОТО)

Слободен Печат
Сите љубители на кафе би требале да внимаваат на ова. Доколку водите сметка за својата линија би можеле да ве шокира фактот колку калории во...
Магазин Храна

Експериментирајте во кујната: Како да направите овошна торта со помалку калории

Васко Спасоски
Доколку сте од оние што обожаваат да јадат благо, но навистина сте изморени од постојаното броење на калориите со секој проголтан залак, во тој случај...
Забава Магазин

Калорична храна што ќе ви помогне да ослабнете, не чудете се, постои!

Слободен печат
Доаѓањето на летото е најдобриот изговор да почнеме да се грижиме за нашето тело преку храна, со цел подобро да се чувствуваме и да ги...
Забава Магазин

Мачкајте го колку сакате, зашто ги топи калориите! Одлично „оди“ со месо и зеленчук, а со протеински леб е супер вечера!

Слободен печат
Богат вкус, едноставна подготовка и ниска калорична вредност – овие карактеристики му осигураа на хумусот статус на намаз што се обожава низ светот. Диликатесот, карактеристичен...
Здравје Магазин

Овошје со најмногу и најмалку калории

Слободен печат
Сакате да ослабете некој колограм? За да загубите еден килограм потребно е да редуцирате 7.000 калории. Ваш е изборот кои од овие овошки познати по најмалата...