Tag : скијање

Вести Македонија

Силниот ветер не им дозволува на скијачите да излезат на патеките на Попова Шапка

МИА Агенција
Иако два дена по ред врне снег на Попова Шапка сѐ уште нема услови за скијање на терените на овој скијачки ценатар. Причината е силниот...
Останатo Спорт

Македонката Јана Атанасовска триумфира на трка во слалом во Чешка

Слободен печат
Младата и талентирана скијачка во првата трка имаше време од 36.12 секунди, додека во втората трка ја растури конкуренцијата, беше побрза за речиси две секунди...
Магазин Семејство

Која е идеална возраст за детето да почне да скија и да борда

Слободен печат
Нема идеална возраст за да започнете да ги правите првите чекори на скии: многу зависи од подготвеноста на детето за учење, големината на телото и...
Ви Препорачуваме Еспресо Магазин Мода Семејство

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого

Јасмина Кантарџиева Димков
На прв поглед и накратко, Сент Мориц може да се опише со една реченица: зимска варијанта на Монте Карло. Сличности има многу, од луксузните бутици...
Здравје Магазин

Колку калории трошиме со зимските спортови?

Слободен печат
Сте се прашале ли некогаш колку калории „топиме“ со фитнес активностите на снег? Ние проверивме за вас. Иако ви изгледа како забава на снег, санкањето...
Останатo Спорт

Хиршер се збогува со скијањето

Слободен печат
Австрискиот скијач Марсел Хиршер одлучи да стави крај на богата спортска кариера, осиромашувајќи го скијањето за една голема легенда. Марсел Хиршер е осумкратен освојувач на...
Останатo Спорт

Исчезната шпанска скијачка Очоа пронајдена мртва

Слободен печат
Телото на легендарната шпанска скијачка е пронајдено во областа ла Пењота на планинскиот венец Серседиља во провинцијата Мадрид. Нејзиното исчезнување беше пријавено на 23 август...
Спорт

Исчезна шпанска легендарна скијачка

Слободен печат
Шпанската полиција потврди како е покрената потрага по 56-годишната Очоа која последен пат е видена пред седум дена. Таа е забележана во предградие на Мадрид...