Колку често среќните луѓе водат љубов?

Колку пати сте се запрашале колку често другите парови водат љубов и колку пати неделно имаат секс, а да не западнале во обична рутина? Еден американски доктор за сексуално здравје открива колку често паровите водат љубов…

Според најновото истражување паровите кои се во брак или долгогодишни врски имаат односи во просек два до три пати неделно.

Уште еден податок е многу интересен, а тоа е дека просечен маж доживува оргазам за две минути од почетокот на односот што е премногу брзо за неговата партнерка, односно на една жена и се потребни пет до седум минути за постигнување на оргазам.

Паровите во помлади години често сметаат дека е нормално да се води љубов и по неколку пати на ден, додека паровите над 20 години старост имаат односи еднаш во три дена.

Прочитајте и...  Хороскоп за 4 август: На Овните една порака ќе им го разубави денот, Рибите ќе добијат важна понуда

Со текот на годините сексуалната активност опаѓа, па така паровите меѓу 30 и 50 години водат љубов еднаш неделно, додека после 50 година и помалку од еднаш неделно.

Најчест е сексот на почеток на врска кога паровите се сексуално активни дури и секој ден.

Сепак, не треба да ги генерализираме ваквите работи, бидејќи секој пар посебно си има свои различни афинитети и потреби.

Па така на некои им е потребно повеќе секс, додека други повеќе уживаат во други работи. Нормална бројка е онаа која вам најмногу ви одговара.

Прочитај повеќе

Обезбедете му магнезиум на телото: Ќе ве опушти и ќе ви ја регулира температурата

Слободен печат

Неодолива и на високи температури: Баклава со афион

Слободен печат

Ѕвездата на Дизни зад решетки: Го претепала момчето!

Слободен печат

Зорица Петрова, прва жена машиновозач во Македонија: Квалитетите на поединецот треба да бидат критериум за вработување

Јасмина Кантарџиева Димков

Кралицата Елизабета ѝ го честита роденденот на Меган Маркл

Слободен печат

Храна што ви ја „краде“ енергијата: Обрнете внимание на начинот на кој се храните

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дали коронавирусот предизвикува стерилитет и дали мажите се позагрозени од жените?

Слободен печат

Бекамови ги разлутија соседите: Ги молат да престанат со преправање на имотот

Слободен печат

Хороскоп за 4 август: На Овните една порака ќе им го разубави денот, Рибите ќе добијат важна понуда

Слободен печат

Виц на денот – Црногорски вирус

Слободен печат

Мајка Далтон: Украинка (51) ископала тунел за да го извади синот од затвор, но и таа завршила зад решетки! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ова е тајната на нејзината убавина: Манекенката Катарина Ивановска без проблем сподели ваква фотка! (ФОТО)

Васко Спасоски